Žatec (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Žatec
Přírodní památka Žatec
Datum vyhlášení 6. března 1992
Vyhlásil Okresní úřad Louny
Kód ÚSOP 1505
Lokalita Žatec
Výška 210–270 m n. m.
Výměra 20,8855 ha
Seznam CHÚ v okrese Louny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Žatec
Žatec
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Žatec, ev. č. 1505, je jižně exponovaná stráň severně od zástavby města Žatec v okrese Louny, severně od nádraží Žatec západ. Území je známé také pod názvem Na Staré hoře nebo Pod Astrou, plošina nad strání nese pomístní název Na Starém vrchu a plošina pod strání Pod Starým vrchem. Přírodní památku spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Důvodem ochrany jsou teplomilná společenstva s výskytem vzácných druhů teplomilného hmyzu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Lokalita má nadmořskou výšku 210 až 270 m. Svah terasovitých stupňů na okraji údolí Ohře je místem bývalých vinic a sadů, dnes však je již zarostlý keři a částečně i zalesněný. Území má podobný charakter jako PP Staňkovice a PP Stroupeč, je však svou výměrou z nich největší lokalitou.

Chráněné území bylo vyhlášeno k ochraně teplomilných společenstev s výskytem vzácných druhů teplomilného hmyzu. Celá řada zde zjištěných druhů hmyzu je známa jen z několika málo míst v Čechách a z nejteplejších oblastí jižní Moravy (Pouzdřany, Mutěnice, Čejč). Tyto druhy mají úzkou vazbu na vzácné stepní rostliny. Při entomologických průzkumech zde bylo nalezeno několik vzácných druhů brouků: zvláště nosatců, krasců, mandelinek, střevlíků a vrubounů.

Chráněné území je pro veřejnost přístupné jen po cestách. Lokalitu je možné navštívit například po cestě vedoucí mezi chmelnicemi za nádražím Žatec západ. Na tuto cestu je možné se napojit ze silnice Žatec – Most (odbočkou vlevo za silničním nadjezdem nad železniční tratí poblíž závodu Prefa Žatec) nebo ze silnice ze Žatce na Hořetice (odbočka vpravo za silničním nadjezdem nad železniční tratí za závodem Fruta Žatec).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLOUČEK, Zdeněk. Příroda okresu Louny. 2. vyd. Louny: Okresní úřad Louny, 1998. 36 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]