Žabníček vzplývavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŽabníček vzplývavý
alternativní popis obrázku chybí
Žabníček vzplývavý (Luronium natans)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďžabníkovité (Alismataceae)
Rodžabníček (Luronium)
Binomické jméno
Luronium natans
(L.) Raf., 1840
Synonyma
  • Alisma natans
  • Elisma natans
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žabníček vzplývavý (Luronium natans) je druh jednoděložných rostlin z čeledi žabníkovité (Alismataceae). Rod žabníček (Luronium) je monotypický, jediným známým druhem je žabníček vzplývavý.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou vodní nebo bahenní rostlinu, dorůstá výšky (nebo spíše délky) cca 20-140 cm. Je to to rostlina s oboupohlavnými květy. Je zde patrná heterofylie, jinak vypadají ponořené listy a jinak listy na plovoucí na hladině popř. terestrické na bahně. Listy jsou jednoduché, ponořené jsou čárkovité, listy plovoucí či terestrické jsou řapíkaté, vejčité až eliptické, čepele jsou celistvé, na bázi zaokrouhlené až klínovité, do 4 cm délky a 1,5 cm šířky. Květy jsou dlouze stopkaté, okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, korunní také 3, korunní lístky jsou bílé, jen na bázi žlutě skvrnité, cca 7-10 mm dlouhé. Tyčinek je 6. Gyneceum je složeno ze 6-15 plodolistů, je apokarpní, semeník je svrchní. Plod je suchý, nepukavý, v souplodí, jedná se o nažky.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Žabníček vzplývavý je rozšířen hlavně v Z a SZ Evropě, jinde v Evropě jen ostrůvkovitě, mimo Evropu chybí.[2]

Rozšíření v České republice[editovat | editovat zdroj]

Roste v mělkých tůních, často občas vysychajících a na březích stojatých vod. V ČR roste pouze v severních Čechách v Labských pískovcích na Děčínsku. V roce 2007 zde byly známy 2 recentní lokality. První lokalita je v malé požární nádrži Nad Kaménkou v Údolí Labe asi 2 km JZ od Dolního Žlebu, druhá v rybníku u Králova mlýna cca 3 km severozápadně od Maxiček[3]. Kdysi rostl i na Frýdlantsku. Na Frýdlantsku rostl v létech 1958–1961, a to v údolí říčky Smědé v tzv. Boleslavské tůni u obce Černousy, od té doby nebyl nalezen (Jehlík 2001). Jednu dobu byl považován v celé ČR za vyhynulý druh, byl však znovu nalezenl.

Podle vyhlášky 395/1992 Sb. ve znění vyhl. 175/2006 Sb. je považován za druh silně ohrožený (§2), v Červeném seznamu rostlin ČR z roku 2012 je zařazen mezi druhy kriticky ohrožené (C1).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]
  2. a b CIBULKA, Radim. Salvia-os.cz: Luronium natans [online]. Salvia - ekologický institut, z.s., Salvia-os.cz, rev. 2.11.2014 [cit. 2016-07-27]. Dostupné online. (česky) 
  3. LEUGNEROVÁ, Gabriela. Luronium natans (L.) Rafin. – žabníček vzplývavý / žabnička plávajúca [online]. Praha: Přírodovědná společnost, 2007-08-22 [cit. 2015-09-06]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha
  • Jehlík V. (2001): Luronium natans – zaniklý výskyt na Frýdlantsku (severní Čechy). – Zpr. Čes. Bot. Společ., Praha, 36/1: 99–104.
  • Suda J., Bauer P., Brabec J. & Hadinec J. (2000): Znovunalezené druhy naší květeny – žabníček vzplývavý. – Živa 48: 205–207.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]