Żelazowa Wola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Żelazowa Wola
Chopinův rodný dům (museum) v Żelazowej Woli
Chopinův rodný dům (museum) v Żelazowej Woli
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo SEČ/SELČ
Stát PolskoPolsko Polsko
vojvodství Mazovské
powiat sochaczewski
gmina Sochaczew
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 65 (2008)
Správa
PSČ 96-503
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Żelazowa Wola je ves v Polsku ležící asi 60 km od Varšavy v Mazovském vojvodství v gmině Sochaczew, nad řekou Utratou. Je obklopena malebnou mazovskou krajinou s malými potoky klikatícími se mezi vrbami.

Żelazowa Wola je světoznámá jako místo narození hudebního skladatele a klavíristy Fryderyka Chopina. Narodil se zde rovněž vynikající houslista Henryk Szeryng.

Historie obce[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o vsi je z roku 1579 v městských knihách, ve kterých jsou jako její majitelé Żelazowej Woli uvedeni Mikołaj a Piotr Żelazo – proto Żelazowa Wola. Koncem 18. století byla ves v držení rodiny Łuszczewských a poté rodiny Paprockých. Od nich ves s malým zámečkem (pol. dworkiem) v roce 1802 koupila rodina hraběte Skarbka. Guvernérem hraběcích dětí byl Nicolas Chopin, (původem Francouz), otec Fryderyka (Frédérica) Chopina narozeného v zámečku v roce 1810.

Chopinův pomník v Żelazowej Woli
od Józefa Gosławskiego

Za přítomnosti Milije Alexejeviče Balakireva byl ve vsi v roce 1894 odhalen první Chopinův pomník. V roce 1928 zámeček a 3 ha pozemků kolem budovy koupily varšavské Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina a Komitet Chopinowski ze Sochaczewa. Na pozemcích pak byl v letech 1932-1939 zřízen park ( arch. Franciszek Krzywda-Polkowski). Během 2. světové války byli v zámečku ubytováni němečtí vojáci a na konci války zde byl lazaret.

Dnes je v zachovaném křídle bývalého zámečku oddělení Muzea Fryderyka Chopina.[1] V přilehlém parku se v létě pořádají koncerty Chopinových skladeb v interpretaci klavíristů z celého světa.

Roku 1909 na oslavu stého výročí narození složil ruský skladatel Sergej Ljapunov "symfonickou poému“ nazvanou Želazova Vola, Op. 37 (Жeлaзoвa Вoлa).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Żelazowa Wola na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]