Švestka (divadelní hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Švestka (Jára Cimrman))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Švestka (divadelní hra)
Autor Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak
Premiéra 14. listopadu 1997
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Švestka je divadelní hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autory jsou Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem a jako spoluautor je rovněž uváděn fiktivní český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 16. listopadu 1997 v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Obsah hry[editovat | editovat zdroj]

Obdobně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, je i jevištní sklerotikon Švestka složen ze dvou částí – série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana, v části první a v druhé části pak ucelenějšího zpracování Cimrmanova díla – činohry Švestka.

Hra je uvozena následujícími referáty (v závorce je název postavy, kterou zpravidla příslušný přednášející ztvárňuje ve hře):

  • Cimrmanův krokový defekt (Eliška Najbrtová, Jenny Suk, Anička Šafářová)
  • Písně s dentální tematikou (Sváťa Pulec)
  • Železniční stomatolog (Blažej Motyčka)
  • Japonská inspirace (Eda Wasserfall)
  • Dva stařecké neduhy (Přemysl Hájek)
  • Hudební tečka – píseň Šel nádražák na mlíčí (všichni účinkující)

Vlastní hra se odehrává v železniční staničce Středoplky, do níž přijíždí bývalý vechtr Přemysl Hájek, kterému patří švestka v zastávce. Má povolení ji očesat, ale musí to stihnout do večera. Jelikož mu mladý vechtr Kamil Patka odmítne půjčit žebřík, chce Přemysl využít zkušenosti svého kamaráda, horolezce Sváti Pulce. Ten ovšem přijede na invalidním vozíku a je neschopen lezení na strom. Také Přemyslův bratranec Blažej Motyčka je pozván, aby pomohl očesat a získal třetinu úrody. Zdánlivě lehký úkol je komplikován faktem, že Přemysl Hájek trpí stařeckým neduhem, totiž neschopností udržet myšlenku, a stále zapomíná, co se po něm chce. (Zároveň každé osobě na uvítanou podává ruku a odmítá ji pustit.) Naopak Blažej Motyčka je neschopen myšlenku opustit a neustále ostatní zdržuje vyprávěním postřehů k tématu, které bylo probráno a již se o něm nemluví. Další zdržení přivodí postupně tři ženy, které stanicí projdou – Emilka Najbrtová, Jenny Suk a Andulka Šafářová. U všech se mladý Kamil Patka pokouší získat přízeň, ale až poslední z nich je ochotna se za něj provdat. Náhodně příchozí Eda Wasserfall z Klubu českých turistů vytvářející turistické značení se snaží na švestku natřít značku, přičemž Sváťa se ho snaží od tohoto úkolu odradit, aby mohli švestku očesat, zatímco Přemyslovi jeho záměr nevadí. V závěru hry přijíždí drezínou železniční úředník Kryštof Nastoupil, kterému úroda propadla, protože Přemysl nestihl švestku očesat.

Osoby a obsazení (současné i minulé)[editovat | editovat zdroj]

1 – alternace na audionahrávce (Supraphon 1998, nahráno 24. 5. 1998)

2 – alternace na audionahrávce (Supraphon 1998, nahráno 31. 5. 1998)

3 – alternace na audiovizuálním provedení (ČT 2001)

Související články[editovat | editovat zdroj]