Švédský teplokrevník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Švédský teplokrevník
Leslie Morse, dressage rider from the United States, with the Swedish Warmblood stallion "Tip Top", World Cup Final 2007.jpg
Základní informace
Země původu ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Využití všestranné
Tělesná charakteristika
Hmotnost 450 – 550 kg
Klasifikace a standard

Švédský teplokrevník je plemeno koní, které bylo vyšlechtěno ve Strömsholmu a Flyinge ve Švédsku. Vyšlechtěno bylo z koní dovezených v 17. století z Dánska, Německa, Anglie, Maďarska, Francie, Ruska, Španělska a Turecka.Tito koně byli velmi rozmanití, ale po vyšlechtění se stali teplokrevnými.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Švédský teplokrevník byl vyšlechtěn v 17. století. Za tímto účelem byly dováženy silné a zdravé koně. V 19. a 20. století byli zkříženi s Arabskými plnokrevníky,Hanoverskými a Trakénskými koni, díky čemuž se plemeno stalo ještě odolnějším. Heristal byl potomkem anglického jezdeckého koně Hyperion, který měl dominantní vliv na plemeno. Vytvořil 15 hřebců a 44 klisen, které byly zapsány do plemenné knihy.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Švédský teplokrevník se využívá jako jezdecký kůň, na což se hodí pro své jednoduché přímé kroky. Je však také velmi všestranný. Koně jsou vyváženy do celé Evropy a ve Spojených států .

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Švédský teplokrevník může mít jakoukoliv barvu (i když některé barvy spojené s letálními faktory vylučují hřebce od chovného schválení). Nejběžnějšími barvami jsou kaštan, hnědá nebo tmavě hnědá. Praví černí jsou vzácní. Výška se pohybuje od 163 cm do 173 cm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swedish Warmblood na anglické Wikipedii.

  1. The Swedish Warmblood | The Horse Magazine. www.horsemagazine.com [online]. [cit. 2018-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]