Šunka, šunka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šunka, šunka
Původní názevJamón, jamón
Země původuŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
ItálieItálie Itálie
Jazykšpanělština
Délka95 min
Žánryfilmové drama
filmová komedie
romantický film
ScénářBigas Luna
Quim Monzó
RežieBigas Luna
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleStefania Sandrelliová
Anna Galiena
Penélope Cruzová
Javier Bardem
Jordi Mollà
… více na Wikidatech
ProdukceAndrés Vicente Gómez
HudbaNicola Piovani
KameraJosé Luis Alcaine
StřihTeresa Font
Výroba a distribuce
PremiéraŠpanělsko 2. září 1992
Česko 9. července 2001 (MFF Karlovy Vary)
DistribuceFilmauro
Šunka, šunka na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šunka, šunka (orig. Jamón, jamón) je španělské filmové komediální drama režiséra Bigase Luny z roku 1992. V hlavních rolích se objevili Javier Bardem, Jordi Mollà a Penélope Cruzová, pro niž to byl filmový debut.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Silvia, atraktivní španělská žena, připravuje omelety pro dělníky v továrně na spodní prádlo, kterou vlastní rodina José Luise. Poté, co dvakrát nemá menstruaci, řekne José Luisovi, že je s ním těhotná. Myslí si, že na to bude špatně reagovat. K Silviině překvapení a radosti jí ale José vyzná lásku a pomocí prstenu z víčka od plechovky ji požádá o ruku. Silvia souhlasí. I přes nízkou materiální hodnotu pak Silvia tento prsten ochraňuje.

José má potom problém vše prozradit své arogantní matce Conchitě. Ta se sňatkem nesouhlasí a když jí její manžel odmítne pomoci svatbě zabránit, vezme věci do vlastních rukou. Najme Raúla, modela na spodní prádlo, aby Silvii svedl. Conchita doufá, že to zničí vztah Silvie a José Luise a zabrání tak svatbě. Raúl se pak několikrát pokouší Silvii svést, ale ta odmítá a stále trvá na tom, že si vezme Josého. Raúl se pak ale doopravdy do Silvie zamiluje. Conchita zase touží po Raúlovi a nabízí mu cokoli za to, když s ní bude mít sex. Raúl si vybere motorku Yamaha. Přes počáteční nezájem o Conchitu se tak stane jejím milencem.

Josého neschopnost rozhodnout se, zda si vezme Silvii i bez matčina souhlasu, vede Silvii k touze po skutečném rozhodném muži. Začne se zajímat o Raúla. Conchita nesouhlasí ani s tímto vztahem, protože chce Raúla pro sebe. Silvia začne opětovat Raúlův zájem o ni, což rozčílí Josého. Ten Silvii znásilní a přísahá, že Raúla zabije.

José načapá Raúla při sexu s Conchitou, což vyústí ve rvačku pomocí velkých kusů šunky. Raúl nakonec Josého zabije, Conchita za to cítí odpovědnost. Když pár truchlí nad Josého tělem, přijede Josého otec se Silvií a později také Silviina matka.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Penélope Cruzová Silvia
Javier Bardem Raúl Gonzales
Jordi Mollà Jose Luis
Stefania Sandrelliová Conchita
Anna Galiena Silviina matka, prostitutka
Juan Diego otec Jose Luise
Tomás Penco José Gabrieles, Raúlův kamarád

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jamón, jamón na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]