Šuměnka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Šumienka)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šuměnka či hovorově šumák byl práškový (instantní) šumivý nápoj.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Základem šumáku je směs kyseliny citronové a hydrogenuhličitanu sodného, známého spíše jako jedlá soda. Tato směs při rozpuštění ve vodě chemickou reakcí uvolňuje oxid uhličitý, díky kterému je nápoj perlivý. K tomu byl přidán cukr a trocha potravinářského barviva. To vše zabaleno v sáčku z voskového papíru – pokud hygroskopická směs zvlhla, pak již nešuměla a výslednou hmotu bylo obtížné také rozpustit. V současnosti jsou používány trvanlivější sáčky z plastické hmoty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dříve sáček obsahoval asi dvě čajové lžičky prášku, jehož rozpuštěním v chladné vodě vzniklo cca půllitru mírně nakyslého perlivého nápoje. K dostání byly dříve jen šuměnky žluté a červené (citron a pomeranč), které se lišily jen přidaným barvivem a potiskem na obalu sáčku a dále přechodně existoval šumák v lisované podobě – dvě kostičky ve společném obalu s názvem Tiki .Složení bylo stejné.

Současná obdoba se nazývá Pima, název šuměnka neužívá, má chuť mírně vylepšenou a existuje i ve verzi pro diabetiky. Výrobek společnosti Dr. Oetker.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]