Šumienka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Šumienka či šuměnka, lidovým názvem Šumák, je práškový (instantní) šumivý nápoj. Dříve sáček obsahoval asi dvě čajové lžičky prášku, jehož rozpuštěním v chladné vodě vzniklo cca půllitru mírně nakyslého perlivého nápoje. Současná obdoba má chuť mírně vylepšenou a existuje i ve verzi pro diabetiky. Výrobcem je společnost Dr. Oetker.[1]

K dostání byly dříve jen šuměnky žluté a červené (citron a pomeranč), které se lišily jen přidaným barvivem a potiskem na obalu sáčku a dále přechodně existoval šumák v lisované podobě – dvě kostičky ve společném obalu. Složení bylo stejné.

Základem šumáku je směs kyseliny citronové a hydrogenuhličitanu sodného, známého spíše jako jedlá soda. Tato směs při rozpuštění ve vodě chemickou reakcí uvolňuje oxid uhličitý, díky kterému je nápoj perlivý. K tomu byl přidán cukr a trocha potravinářského barviva. To vše zabaleno v sáčku z voskového papíru – pokud hygroskopická směs zvlhla, pak již nešuměla a výslednou hmotu bylo obtížné také rozpustit. V současnosti jsou používány trvanlivější sáčky z plastické hmoty.

Jiné významy[editovat | editovat zdroj]

Slovo šumák je v obecné češtině také používáno jako zkrácenina pro slovní spojení šuma fuk (je mi to šumák).

Jako „šumák“ je také v hovorové mluvě označováno elektro-akustické zařízení (nebo někdy také záznam zvuku), které produkuje zvýšený rušivý šum – formulace „ta nahrávka je příšernej šumák“ nebo „ten zesilovač si nekupuj, je to šumák“ vyjadřuje skutečnost, že ve výstupním signálu je zvýšený obsah nežádoucích šumových složek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.oetker.cz/oetker_cz/html/default/debi-7pwkc8.cz.html