Štětinatec haitský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŠtětinatec haitský
alternativní popis obrázku chybí
Štětinatec haitský (Solenodon paradoxus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád hmyzožravci (Eulipotyphla)
Čeleď štětinatcovití (Solenodontidae)
Rod štětinatec (Solenodon)
Binomické jméno
Solenodon paradoxus
Brandt, 1833
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
  • štětinatec podivný
  • štětín haitský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štětinatec haitský (Solenodon paradoxus) je druh velmi vzácného, nočního, poměrně velkého hmyzožravého savce, jednoho ze dvou žijících druhů starobylého rodu štětinatec.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je to endemický savec, vyskytuje se pouze v karibské oblasti Střední Ameriky na ostrově HispaniolaDominikánské republice a v Haiti. Žije tam v lesích, křovinatých oblastech i poblíž plantáží. Přes den se ukrývá v rozsochách stromů, v jejich dutinách nebo si vyhrabává nory.

Popis[editovat | editovat zdroj]

délka: okolo třiceti centimetrů délka ocasu: 17–26 centimetrů hmotnost: okolo jednoho kilogramu Na hmyzožravce je to poměrně velký živočich.

Štětinatec haitský je poměrně pomalé zvíře, je nápadné svým dlouhým čenichem. Barva jeho hrubých chlupů je mezi černou, šedou a hnědou, na spodní straně těla bývá světlejší, vybarvení je u každého jedince odlišné. Čenich, uši, nohy a šupinatý ocas jsou téměř bezsrsté.

Jeho čenich daleko přesahuje čelist a ve spojitosti se zvláštním kloubem, kterým je čelist připevněna k lebce je čenich velice pohyblivý. Přední končetiny má větší a mohutnější, na všech má silné drápy, na předních větší. Díky nim dobře šplhá na stromy a dokáže slézat i skály. Oči má velmi malé a zrak nemá dobře vyvinutý, zato má vynikající sluch a hlavně čich. 40 zubů je uspořádáno podle vzorce 3/3-1/1-3/3-3/3, v druhém spodním řezáku je žlábek, ze kterého je vylučován ze žlázydolní čelisti jed. Samci mají penis a varlata ukrytá v břišní dutině.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Jeho strava, za kterou vychází v noci, je především živočišná. Žere nejrůznější hmyz, pavouky, měkkýše, drobné obojživelníky a plazy jako i ptačí mláďata, nepohrdne ani mršinami; řídce žere i rostlinnou potravu, ovoce, kořínky. Potravu si vyhledává svým pohyblivým čenichem v kůře stromů, štěrbinách skal a hlavně pod spadlými listy, účinně si pomáhá svými masivními drápy. Pro ochromení kořisti ji při skusu vstřikuje do těla toxické sliny.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Samice si staví hnízdonoře, která je součásti rozsáhlých tunelů, do kterých si ukládá i potravu. Její říje je velmi nepravidelná a nezávidí na roční době, samec se může pářit kdykoli. Délka březosti je něco málo nad 50 dnů. Samice má dvě mléčné bradavky, vrhne po jednom až dvou mláďatech dvakrát ročně a ta po narození váží průměrně 75 gramů a měří 15 cm. Během prvních několika měsíců zůstává v jejich blízkosti, kojí je a zvyká je postupně na život mimo noru a samostatný lov.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Průměrná délka života štětinatce haitského není přesně známa, předpokládá se, že dosahuje 10 let. Hlavními predátory jsou na ostrov dovezení psi, kočky a promyky, proti kterým nemá tento těžkopádný druh moc naděje; loví je i lidé. Od roku 1960, kdy ještě nehrozilo druhu vyhynutí, jeho počty značně poklesly. V klasifikaci IUCN byl zařazen mezi ohrožené druhy, v Dominikánské republice je chráněn zákonem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EATROFF, Adam. Animal Diversity Web: Solenodon paradoxus [online]. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA, rev. 2002 [cit. 2013-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  • ARKive: Solenodon paradoxus [online]. ARKive, Wildscreen Trading Ltd., Bristol, UK [cit. 2013-01-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-04. (anglicky) 
  • Evolutionarily Distinct and Globally Endangered species: Solenodon paradoxus [online]. Zoological Society of London, London, GB [cit. 2013-01-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-10. (anglicky) 
  • IUCN Red List of Threatened Species: Solenodon paradoxus [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2012 [cit. 2013-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]