Špionky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Špionky
Původní název Totally Spies!
Žánr sitcom / komedie / animovaný
Formát seriál
Námět Vincent Chalvon-Demersay
David Michel
Skladatel znělky Miranda Cooper
Brian Higgins
Matt Gray
Úvodní znělka „Here We Go“ (1.-5. série)
„We Are Totally Spies!“ (6. série)
Země původu KanadaKanada Kanada
FrancieFrancie Francie
Jazyky angličtina
francouzština
Počet řad 6
Počet dílů 156 (seznam dílů)
Obvyklá délka 20–23 minut
Produkce a televizní štáb
Produkční
společnost
Marathon Media Group
Premiérové vysílání
TV stanice Disney XD Europe
Canal France International
Marathon Media
Zodiak Media
Vysíláno 3. listopadu 2001 3. října 2014
Posloupnost
Následující The Amazing Spiez!
Oficiální webové stránky
Špionky na ČSFD SZ IMDb TV.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špionky (též Totally Spies – Špiónky, v originále Totally Spies!) je francouzsko-kanadský animovaný seriál, v České republice vysílaný na kanále Jetix a později i na kanále Disney Channel. Ve Spojených státech je vysílán na kanálech TF1, Teletoon, ABC Family, Cartoon Network a Kabillion. Seriál se měl původně vysílat od 3. listopadu 2001 do 1. června 2010, ovšem začátkem roku 2012 byla oznámena 6. série, která skončila 3. října 2014. Celkem bylo do 3. října 2014 odvysíláno 156 dílů v šesti sériích. Každá série má přesně 26 dílů. Po dlouhou dobu se spekuluje o 7. sérii seriálu, která ale zatím nebyla potvrzena. V roce 2015 byl uveden i celovečerní film, který popisuje začátek celého příběhu a na který navazují jednotlivé série, vypráví příběh o tom, jak se Sam, Clover a Alex daly dohromady.

Na celý seriál později navazuje spin-off The Amazing Spiez! - seriál o čtyřech tajných agentech, kde jde v podstatě o stejnou dějovou linii, ale vyprávěnou z pohledu jiné skupiny tajných agentů. Seriál představuje úplně novou skupinu, zaměřuje se na sourozence Clarkovi, Leeho, Marca, Megan a Tonyho, ale v příběhu zachovává Jerryho. Samy původní špionky - Sam, Clover a Alex - se v seriálu, ač ojediněle, vyskytují. Seriál měl premiéru 15. března 2009 na Disney Channel Asia; svou premiéru v USA zažil seriál 26. dubna 2010 na Cartoon Network. V Kanadě byl seriál uveden 2. září 2010 na Teletoonu.

Seriál Totally Spies! se v 5. sérii, ve 14. díle (ve 118. epizodě), prolíná se seriálem Martin Mystery, který se vysílal v letech 2003-2006.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Seriál vypráví příběh, který se jen tak někomu nestane. Tři dívky, Sam, Clover a Alex jsou normální dospívající holky žijící v Beverly Hills, které zajímají, jako jejich ostatní vrstevníky, koníčky jako je nakupování, sport, schůzky s klukama a průlez dalším ročníkem střední školy či později univerzity. Jenže to není všechno - tyhle tři až tak normální nejsou. Žijí dvojím životem - jsou studentky a zároveň tajné agentky mezinárodní organizace WOOHP (Světová Organizace Na Ochranu Lidstva - World Organization Of Human Protection). Vtipný seriál popisuje každodenní dívčí problémy (jako úpravu make-upu) i situace, kdy jde skutečně o krk (honičky deštnými pralesy asi opravdu nejsou na denním pořádku). Mnoho jejich tzv. misí zahrnuje jednání se zločinci, kteří se na cestu zla většinou vydali pro pomstu kvůli své vlastní minulosti. Avšak někdy se najdou i takoví, které cesta zločinu baví a vybrali si ji sami. Někdy taky narazíme na zloduchy, jenž chtějí zničit špiony, a proto není divu, když se snaží životy hlavních hrdinek poškodit. Každý díl také obsahuje linii normálního života holek - škola, domov, nákupní centrum, další veřejné podniky a hlavně spoustu okolních lidí jako přátele, idoly, ale i úhlavní nepřátele. Uvidíte, jak náročná je práce v utajení, když žijete dva životy a ani jeden není úplně lehké ubránit. O tom vám poví Sam, Clover a Alex svoje.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Sam[editovat | editovat zdroj]

Samantha Claire, Sam'' Simpsonová je jednou ze tří hlavních postav ze seriálu Totally spies - špionky. Na začátku seriálu jí je 14 let, je nejstarší z holek, a proto ji Clover i Alex berou nejen jako nejlepší kamarádku, ale i jako starší sestru. Sam stejně jako její kamarádky nemá ráda Mandy a její přítelkyně(Dominique a Caitlen). Její špionský outfit má zelenou barvu a je vidět v mnoha stylech, podle potřeby misí. Má dlouhé rusé vlasy, zelené oči a světlou pokožku. Je velice chytrá, věrná a starostlivá, má hodně ráda své dvě kamarádky a nikdy by je nenechala ve štychu. Ve škole je nejlepší studentkou, ráda se učí, ale nedá dopustit na nákupy, kluky a zábavu. Sam je mozek celého týmu a s pomocí logického myšlení dokáže vždycky najít řešení daného problému.

Clover[editovat | editovat zdroj]

Clover Aisha Ewig je jednou z hlavních postav celého seriálu. Je stejně stará jako Sam, tedy na úplném začátku je jí 14 let. Je druhá nejstarší z holek. Clover se nesnese s Mandy, jsou to rivalky snad ve všem - perou se o kluky, soutěží v módě, chtějí přebrat jedna druhé vůdčí místo v nějakém aktivním kroužku, jenže Clover je špionka, nemá moc času na svůj normální život, a tak je Mandy skoro vždy vítězem. Její pracovní outfit je rudý, stejně jako její kamarádky ho má v několika variantách. Clover má krátké blond vlasy, modré oči a světlou pokožku. Nerada se učí, miluje módu, kluky, ráda je středem pozornosti. Ve škole je velice populární, chodí ráda nakupovat a sportuje. Je někdy moc horkokrevná, impulsivní, ale zároveň stále milá a přátelská. Své dvě kamarádky bere jako své sestry. Ve svém životě špionky je jí hlavní zbraní osobitá kreativita.

Alex[editovat | editovat zdroj]

Alexandra, Alex '' Vaquez je špionka a hlavní postava seriálu Totally Spies – Špiónky. Je nejmladší z týmu, na začátku seriálu je jí 13 až 14 let. Ve škole nejvíce nevychází s Mandy a jejími kamarádkami (Dominique a Caitlen). Její špionský oblek je výrazně žlutý a je podle misí uváděn v nejrůznějších provedeních. Alex má nejkratší vlasy, jsou havraní černé barvy, její oči jsou něco mezi zlatou a hnědou barvou a pokožku má světle hnědé barvy. Je jedinou ze svého nejbližšího okolí, kdo je latinsko-amerického původu. Má ráda módu, ale daleko radši sportuje, posiluje a baví se vtípky. Jako nejmladší je velice naivní, avšak přátelská a když chce může i logicky přemýšlet a uspět. Dělá jí problémy řídit jakýkoliv dopravní prostředek. Díky sportu si udržuje postavení nejlepší atletka a její atletické schopnosti jsou bleskurychlé a její nejvíc účinnou fyzickou zbraní.

Jerry[editovat | editovat zdroj]

Jerry Lewis je už takový děda, sedmdesátku má na krku, ale i přesto je velmi mrštný a umí perfektně ovládat bojové umění. Je šef WOOHPu a přesto, že se zdá být bezchybný má svá temná tajemství. Jerry si libuje v nejrůznějších divných přivoláních svých špionek. Rád si děvčata zavolá pomocí nábytku a dlouhé skluzavky, zadá jim misi a jejich výstroj, která by jim mohla na misi posloužit (a vždy se tak stane) a pak své šprýmy moc rád opakuje.

Mandy[editovat | editovat zdroj]

Největší sokyně špionek, která jim dost znepříjemňuje život svými nadávkami a pomluvami, které o špionkách šíří. Je bohatá a nesmírně rozmazlená, nepříjemný, ale dokonalý úkaz dívky ,,21. století". Myslí si o sobě, že je královna školy, ne-li celého světa, takže, co chce to dostane - nové oblečení, kluky, pozornost. Ráda pečuje o svůj vzhled a říká, že jestli si člověk hlídá svůj dokonalý zevnějšek, tak má záruku úspěšného života. Mandy má dlouhé černé vlasy, světlou pokožku a fialové oči. Pod lGevým okem má znaménko krásy.

G.L.A.D.I.S[editovat | editovat zdroj]

(Gadget Lending And Distribution Interactive System; česky Generátorový Licenční a Distribuční Interaktivní Systém)

Stroj, který si Jerry sestavil, aby mu byl nápomocný jako osobní asistent. G.L.A.D.I.S je velice sebevědomá, nadprůměrně inteligentní (má mozek zločince) a často o sobě prohlašuje, že celou "centrálu", tedy místo, kde WHOOP sídlí, má na povel ona. Objevuje je se pouze ve 3. a 4. sérii, kde ovšem zastává dosti důležitou roli. Jerry ji později rozebere, jelikož na něj prý moc narážela.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]