Špicberské globální úložiště semen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Nadzemní část objektu

Špicberské globální úložiště semen (norsky Svalbard globale frøhvelv, anglicky Svalbard Global Seed Vault) je zabezpečené úložiště semen nacházející se na norském souostroví Špicberky poblíž města Longyearbyen nalézajícího se za polárním kruhem. Toto zařízení bylo založeno pro zachování široké rozmanitosti semen rostlin z míst po celém světě v podzemní jeskyni. Špicberské globální úložiště semen bylo oficiálně otevřeno 26. února 2008. Zařízení má být mj. bezpečné útočiště semen v případě velkých regionálních či globálních krizí. Výstavba tohoto zařízení byla zcela financována norskou vládou a stála 45 milionů norských korun. Skladování semen je zprostředkováváno zdarma. V obřích ledových halách jsou uchovávána semena v černých krabicích zmražených na teplotu mezi -10 až -20 °C, což by mělo zajistit perfektní stav semen nejméně stovky let.[1] Počítá se s maximální kapacitou 2,25 miliardy semen.[2]

K 11. červenci 2010 zde bylo uloženo 716 523 vzorků semen patřících ke 4 205 druhům.

Úložiště je umístěno 130 m n. m. v pískovcovém masivu. Mezi hlavní výhody umístění právě zde patří: tektonická stabilita a tedy žádné nebezpečí zemětřesení, nadmořská výška zajišťující, že úložiště nebude zatopeno, ani kdyby všechen sníh na pólech roztál, snadná dopravní dostupnost (fjord Adventfjorden díky Golfskému proudu nikdy nezamrzá) a především stabilní teplota podloží -3 °C. Semena jsou chlazena pomocí generátorů fungujících na uhlí (které je těžené na ostrovech). I pokud by generátory vypadly, potrvá několik týdnů, než se teplota zvýší na původní -3 °C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svalbard Global Seed Vault na anglické Wikipedii.

  1. Čemu se říká arktická krypta posledního soudu?. 21. století extra. 2009-04-22, s. 83. ISSN 1214-1097. 
  2. Frequently asked questions [online]. The Ministry of Agriculture and Food [cit. 2009-04-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]