Špendlík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o krejčovské a kancelářské potřebě. O špendlících jako ovoci pojednává článek Slivoň špendlík žlutý.
Různé druhy špendlíků

Špendlík je drobný předmět všední denní potřeby užívaný zejména v krejčovství a v kancelářské praxi. Jedná se o tenký ocelový drátek na jednom konci opatřený hrotem, na opačném konci vybavený hlavičkou pro jeho snadný úchop prsty. Používá se pro vzájemné spojování plochých tenkých předmětů, v krejčovství pak tuto činnost nazýváme špendlení.

Špendlíky se vyrábějí v různých velikostech a provedeních.Liší se především hlavičkou, která může být pestře zabarvená a ergonomicky vytvarovaná. Špendlíky se dají běžně koupit jak v papírnictví tak v prodejnách s galanterními potřebami pro krejčí a švadleny (tzv. prodejny typu "švadlenka").

Spínací špendlík

Spínací špendlík

Špendlíky se vyrábějí i v komplikovanějším provedení ve formě zavíracího, neboli spínacího špendlíku. Tento špendlík je lidově nazýván "zicherka". Hrot tohoto špendlíku je sice stejně ostrý, jako hrot jiných špendlíků, ale zpravidla neškodný, je li zasunut za horní část špendlíku. Slouží ke spojení dvou či více kusů předmětů (papíry, látka). Je také možné jej použít k zamaskování díry v oblečení, nebo podobných "kazů". Vyrábí se v různých velikostech.

Entomologické špendlíky

Jsou špendlíky, sloužící k napichování hmyzu. Jsou snad nejrozmanitější typ špendlíků. Jejich hroty bývají velmi ostré, aby špendlík snadno probodnul pevnou chitinovou vnější kostru členovců a přitom ji příliš nepoškodil (nezpůsobil její prasknutí). Bývají obvykle tak ostré, že je lze bezbolestně zapíchnout mělce do kůže. Přitom každý špendlík může být v jedné entomologické sbírce jinak velký. Na každý exemplář hmyzu připadá jiná velikost. Entomologické špendlíky mají celkem 10 velikostí. Vyrábějí se v různých provedeních, ale nejčastěji černě lakované, se zlatou hlavičkou, která bývá obvykle velmi malá a nepatrná. Na některém hmyzu dokonce ani není vidět. Vzácně se však vyrábí entomologické špendlíky typické kovové barvy, tzv. stříbrné.

Související články

Externí odkazy