Špecle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Špecle
Základní informace
Místo původuAlsasko a Francie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Špecle s máslem

Špecle (z německého Spätzle) jsou vaječné nudle nebo noky užívané v jihoněmecké, jihorakouské, švýcarské, maďarské, alsaské a jihotyrolské kuchyni. V některých případech se špecle rozlišují podle tvaru, podlouhlým nudlím se v němčině říká Spatzen a kulatým nokům Knöpfle. Podávají se jako příloha, případně samostatně se špenátem, se slaninou nebo na sladko. Na rozdíl od slovenských halušek neobsahují brambory.

Nudle či noky z mouky a vajec se přes síto zavařují do vroucí osolené vody, hotové jsou po vyplavání na hladinu. Tradiční selské nudle jsou produkovány i potravinářskými firmami, přičemž alsaské nudle s typickým podílem místní tvrdozrnné pšenice jsou chráněny Evropskou unií v režimu chráněného zeměpisného označení (PGI). Typickým znakem špeclí určených k prodeji je jejich předvaření výrobcem, což usnadňuje práci koncovým spotřebitelům.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PŘIBYLOVÁ, Michaela. Potraviny s chráněným označením původu a s chráněným zeměpisným označením krajů severní Francie. České Budějovice, 2013 [cit. 2015-02-25]. 64 s. bakalářská práce. Jihočeská univerzita. Vedoucí práce Kateřina Drsková. s. 49. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]