Šlechtova restaurace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šlechtova restaurace
Šlechtova restaurace
Šlechtova restaurace
Základní informace
Výstavba 16891692 (baroko)
Přestavba 18551858 (novogotika)
Současný majitel Hl. m. Praha
Poloha
Adresa Bubeneč č.p. 20, Praha 7, ČeskoČesko Česko
Ulice Královská obora
Souřadnice
Další informace
Kód památky 40595/1-1560 (PkMISSezObr) (součást památky Královská obora)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šlechtova restaurace, zkráceně Šlechtovka,[1] původně Dvorana či Dolní letohrádek[1], je budova v pražské Stromovce. Stojí na břehu bývalého rybníka. V její blízkosti vyúsťuje Rudolfova štola. Šlechtova restaurace je součástí komplexu místodržitelského letohrádku a Královské obory, chráněného jako kulturní památka České republiky.[2] Ohrožená, dlouhodobě chátrající památka je od června 2017 předmětem kompletní rekonstrukce.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní raně barokní letohrádek byl postaven v letech 16891692 prezidentem české komory hrabětem Kryštofem Františkem Wratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I. Měl nahradit dvě nedaleké budovy, zastaralý a švédskými vojsky vyrabovaný zámeček (dnešní Místodržitelský letohrádek) a Císařský mlýn v Bubenči. Malíř Jan Jakub Steinfels vyzdobil hlavní sál stropní freskou znázorňující antické bohy Apollóna s Venuší a Amorem, Dianou, Merkurem, Jupiterem, Marsem a Saturnem. Ve výklenku proti vchodu byla v umělé krápníkové jeskyni umístěna fontána s bronzovou plastikou Poseidona. V následujících desetiletích byl letohrádek využíván jako sklad sena a obilí pro oboru a jen před příjezdem Habsburků byl vždy příležitostně opraven.

Velká lidová slavnost se tu konala například v roce 1792 u příležitosti korunovace císaře Františka II. Roku 1803 nechal císař na popud hraběte Chotka Královskou oboru otevřít pro veřejnost a ta se stala jako anglický park vyhledávaným místem Pražanů. Pražský kavárník Václav Steinitz si pronajal budovu Dolního letohrádku a od dvacátých let 19. století zde provozoval restauraci. V letech 18551858 letohrádek přestavěl v novogotickém slohu Bernard Grueber. V roce 1882 si již přestavěnou budovu pronajal Václav Šlechta, který restauraci provozoval až do 2. světové války. Po válce byla restaurace znárodněna a v 60. letech pro havarijní stav zrušena.[4] Od té doby budova jen chátrala a dvakrát vyhořela (1978 a 1980). Na jejím neutěšeném stavu se také podepsala povodeň roce 2002, která Šlechtovu restauraci zatopila do výšky 4 m. V letech 2010 a 2011 ohrozily budovu sesuvy půdy.[5]

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Od června 2017 probíhá kompletní rekonstrukce celé budovy za přibližně 120 milionů korun.[3] K znovuotevření dojde v červnu 2020.[6] Ve výběru nového provozovatele, který pořádali magistrát a správce budovy (firma Obecní dům), zvítězil Vinohradský pivovar. Bude zde restaurace, mají se zde konat i různé kulturní akce.[5] O rekonstrukci se uvažovalo již v 90. letech 20. století. Za pražského primátora Pavla Béma vznikl projekt na rekonstrukci za čtvrt miliardy korun. Po konci jeho působení byl tento projekt označen za předražený a byl zrušen.[5]

Kulturní enkláva Šlechtovka[editovat | editovat zdroj]

„Občanská iniciativa pro podporu znovuzrození Šlechtovy restaurace“ je spolek lidí, kteří se různými způsoby snaží upozornit na nevyhovující stav Šlechtovy restaurace. Sdružení vzniklo v létě 1996 kvůli uspořádání koncertu na podporu znovuzrození Šlechtovy restaurace, který spolupořádala městská část Praha 7.

„Spolek přátel bezbariérového divadla Královská obora“ vznikl v roce 1994 a má za cíl vybudovat ve Stromovce letní bezbariérovou scénu, která by byla místem setkávání handicapovaných a zdravých lidí. Kulturní enkláva Šlechtovka je plocha bývalé zahradní restaurace vedle Dolního letohrádku, kterou se sdružení snaží využívat pro pořádání kulturních akcí. Nachází se zde také kiosek s občerstvením.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.praguecityline.cz/pamatky/slechtova-restaurace-rozcestnik
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-17]. Identifikátor záznamu 152672 : letohrádek Královský, Stromovka. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b Začala očekávaná rekonstrukce proslulé Šlechtovy restaurace. ČT24 [online]. [cit. 2019-08-13]. Dostupné online. (česky) 
  4. Je osud Šlechtovy restaurace zpečetěn? [online]. Klub Praha 7 [cit. 2019-08-13]. Dostupné online. (česky) 
  5. a b c Do Šlechtovy restaurace se vrátí život s příští sezonou. Památkou se prohnaly živly i znárodnění. ČT24 [online]. [cit. 2019-08-13]. Dostupné online. (česky) 
  6. Obnova Šlechtovy restaurace pomalu končí, Praha už vybrala provozovatele. iDNES.cz [online]. 2019-08-13 [cit. 2019-08-13]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOLEC, František aj. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 7, Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988. 221 s. S. 21.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]