Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Datum založení1922
SídloPolešovice, ČeskoČesko Česko
Adresa sídlaPolešovice 634, 687 37, Česko
Charakteristika firmy
Oblast činnostivinařství
MajitelRNDr. Zdeněk Habrovanský
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.ssvpolesovice.cz
IČO49977474
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice je firma, která se zabývá šlechtěním révy vinné, ale také výrobou a prodejem vína. Sídlo firmy je v městysi Polešovice. Statutárním orgánem je jednatel a v jedné osobě šlechtitel RNDr. Zdeněk Habrovanský.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice byla založena v roce 1922 jako státní podnik zabývající se šlechtitelskou a výzkumnou činností. V této době byla pobočkou tehdejší Výzkumné vinařské stanice v Mutěnicích. Původní název stanice byl Státní révová školka v Polešovicích a hlavním důvodem jejího vzniku bylo vyřešit problémy v obci a nejbližším okolím s mšicí révokazem. Z tohoto důvodu byla zpočátku výzkumná a šlechtitelská činnost stanice zaměřena na obnovu a postupný rozvoj vinic, které byly zničeny révokazem. Od roku 1957 až do její privatizace byla činnost stanice zaměřena především na rozvoj vlastní šlechtitelské práce, konkrétně na udržovací šlechtění, šlechtitelský výzkum a novošlechtění. V roce 1996 byla stanice privatizována. Pod vedením RNDr. Zdeňka Habrovanského pokračuje podnik v tradici, která započala v roce 1922.

Výroba vín[editovat | editovat zdroj]

V současné době je na stanici pěstováno přes 300 různých odrůd, klonů a novošlechtění. Stanice obhospodařuje 30 ha zemědělské půdy, z toho je 17 ha vinic s ušlechtilou evropskou révou a vinice podnožové. Veškerá vyráběná a nabízená vína Šlechtitelské stanice pochází ze zpracovaných hroznů původem z těchto vlastních vinic. Tyto vinice jsou soustředěny do slunečních svahů Slovácké vinařské podoblasti. Vinařské tratě jsou Újezdy, Grejty a Růženy mezi obcemi Polešovice a Boršice.

Šlechtění[editovat | editovat zdroj]

Šlechtitelská stanice po celou svou dobu působení realizuje a vykonává šlechtitelskou činnost – udržovací šlechtění a novošlechtění ušlechtilé a podnožové révy vinné. Na stanici byly vyšlechtěny stolní velkoplodé odrůdy Olšava, Vitra, Pola, známá moštová aromatická odrůda Muškát moravský (MOPR), modrá odrůda SEVAR a podnožová odrůda Amos, dále méně známé stolní bílé odrůdy Madlen, Mohara a Okava. V roce 2009 byla přihlášena do státních odrůdových pokusů další bílá moštová odrůda Mery, která by měla být uznána jako nová odrůda a zapsána do Státní odrůdové knihy v roce 2015. V roce 2010 byla povolena nová odrůda Floriánka, kterou přihlásil Radim Masařík a pochází z materiálů Šlechtitelské stanice.

Areál stanice[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 bylo v areálu stanice vybudováno tzv. Vinařské informační centrum, a to rekonstrukcí budovy bývalé kotelny. V přízemí se nachází prodejní místnost, v prvním patře vznikla velká degustační místnost nesoucí název Golanské výšiny a střecha je využita jako terasa s posezením. Na střeše této budovy střediska vznikla vyhlídková terasa s názvem Štýrská terasa s posezením, pro počet cca padesáti osob s kruhovým rozhledem do polešovských, boršických a zlechovských vinic, s pohledem na masiv Chřibů, Hostýnských vrchů, Vizovických vrchů a celý masiv Bílých Karpat a nivy řeky Moravy. Stanice leží na vinařské cyklostezce Vinař. Areál byl na začátku roku 2011 zařazen do Certifikované vinařské turistiky a je vhodnou zastávkou cykloturistů a jiných výletníků.

Udržovatel odrůd[editovat | editovat zdroj]

Moštové bílé[editovat | editovat zdroj]

Moštové modré[editovat | editovat zdroj]

Stolní[editovat | editovat zdroj]

Podnože[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]