Šlechtický sbor Kantábrie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Znak Šlechtického sboru Kantábrie

Šlechtický sbor Kantábrie je vůbec prvním sdružením šlechticů založeném v provincii ( a současně autonomním společenství) Kantábrie ve Španělském království.

Historické souvislosti a založení Šlechtického sboru Kantábrie[editovat | editovat zdroj]

V roce 711 n.l., po muslimské invazi do Španělska, se vizigótští králové a jejich šlechtici uchýlili do Asturie a Kantábrie, jejichž vysoké hory bránily v obsazování Maury. Odtamtud začalo opětovné dobytí Španělska, tzv. reconquista. Tato situace zapříčinila, že vizigótská křesťanská šlechta v Kantábirii tvořila většinu obyvatelstva regionu. Při sčítání obyvatel v (region Merindad de Trasmiera v Kantábrii) roku 1591 se ukázalo, že 84,75% obyvatelstva tvořila šlechta. Ještě v 18. století, při sčítání obyvatel roku 1768 (El Censo del Conde de Aranda), žilo v Kantábrii 152.437 obyvatel a z toho 142.195 tvořila šlechta. Tedy 93% veškerého obyvatelstva Kantábrie se počítalo mezi šlechtu [1].

Šlechtický sbor Kantábrie (Cuerpo de la Nobleza de Cantabria), byl založen 29. listopadu 2017 jako první sdružení svého druhu v regionu a schválen byl dne 11. září 2018 [2]. Tato organizace se nevěnuje pouze uznávání šlechtictví, ale stala se zároveň společností, která sdružuje nejdůležitější a nejvýznamnější osoby v regionu. Pomocí svých orgánů (např. la Orden Nobiliaria de San Sergio, La Maestranza de San Carlos , el Instituto de ciencias Morales Pablo VI de la Diputación, Consejo Superior de Genealogía y  Organismo Internacional Miguel I) vykonává charitativní [3] [4] a kulturní aktivity, prostřednictvím mnoha dohod o spolupráci s jinými institucemi propaguje Španělsko v zahraničí, organizuje společenské akce, které jsou mimořádnou příležitostí k rozvíjení osobních vztahů na nejvyšší úrovni. Pro Šlechtický sbor Kantábrie je příznačné i to, že se orientuje na spolupráci zejména s mladými lidmi, pro které vytvořil množství specifických aktivit. Neoddělitelnou součástí šlechtického sboru Kantábrie je i šlechtický Řád sv. Sergia, který má od r. 2020 svoji pobočku i v České republice a reprezentuje tak současně i samotný šlechtický sbor.


Šlechtické sbory ve Španělsku a jejich úloha v minulosti i současnosti[editovat | editovat zdroj]

Šlechtické sbory jsou soukromé instituce, jejichž cílem je, mimo jiné, akreditovat šlechtický stav u osob, které jsou do sboru přijaty. To znamená, že přijetí do šlechtického sboru potvrzuje šlechtictví přijatého, neboli, jedná se o osvědčení, které akredituje vůči ostatním šlechtický stav přijatých.

Ve Španělsku tuto funkci po staletí plnila Královská kancléřství, což byly královské soudy, které rozhodovaly o tom, kdo je šlechticem a kdo ne. To, že byl dotyčný uznán šlechticem, mělo význam nejen kvůli jeho společenskému uznání a prestiži, současně byli totiž šlechtici osvobozeni od placení mnoha daní a jako jediní měli například přístup k pozicím soudce nebo starosty. Tato praxe akreditace šlechtictví byla a je důležitá také z toho důvodu, že ve Španělsku existuje typ šlechtice, který se nevyskytuje v žádné jiné evropské zemi - tzv. hidalgo, tj. netitulovaný šlechtic. To znamená, že šlechtici označení jako vévodové, markýzové, hrabata, atd. mají šlechtický titul, který sám o sobě potvrzuje jejich šlechtický status. Oproti tomu hidalgové nemají žádný takový šlechtický titul. Šlechtictví, tzv. „la hidalguía“, je stav, který hidalgo dědí po svých předcích z titulu „noble de sangre“, tj. „šlechtické krve“, proto bylo nutné, aby oficiální orgán prohlásil, kdo je v těchto případech šlechtic (hidalgo) a kdo ne.

Když byla v letech 1837–1845 ve Španělsku zrušena šlechtická privilegia, Královská kancléřství zanikla a funkce, které tyto soudy vykonávaly, převzaly jednotlivé šlechtické sbory. Stát, jako takový, se přestal touto problematikou zabývat, protože tato již neměla žádné právní důsledky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Familia infanzona y nobleza hidalga: el mayorazgo de los "De la Guerra" en el Antiguo Régimen, autor: Cobo Hernando, María Isabel, Universidad de Cantabria, Santander 2017, pag. 42
  2. Ministerio de Interior (Španělsko), Resolucion de Inscripcion de Constitucion en el Registro Nacional de Asociaciones, 11.9.2018, Salida NÚM.: 15192
  3. AMADEO-MARTÍN REY Y CABIESES. "Felipe VI povzbuzuje šlechtu, aby pomáhala těm nejzranitelnějším". La Razón (Madrid). Červen 2020. Dostupné online. 
  4. Real Cuerpo de la Nobleza de Madrid. Šlechtické korporace tváří v tvář sociální zranitelnosti plynoucí z Covid 19“, Real Cuerpo de la Nobleza de Madrid, červen 2020 [online]. [cit. 2021-03-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-04-13. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]