Šibolet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o jazykovém prostředku. O softwarovém balíku Shibboleth pojednává článek Shibboleth.

Šibolet (hebrejsky שיבולת‎, česky: obilný klas) je jazykový prostředek, který v komunikačních situacích slouží k rozlišení členů jedné (společenské, nářečové) skupiny od druhé, v širším smyslu jakékoliv znamení, heslo, poznávací heslo, narážka.

Šibolety nejsou jazykolamy, právě naopak: často jde o (zdánlivě) jednoduše vyslovitelná slova, která však dokážou odhalit původ hovořícího, a to často bez jeho vědomí.

Termín pochází z biblické Knihy Soudců, ve které se popisuje, jak soudce Jefte a jeho bojovníci pomocí výslovnosti slova „šibolet“ rozeznávali své nepřátele (v určitém dialektu tehdejší hebrejštiny se totiž š vyslovovalo jako s):

Gileád dobyl na Efrajimovi jordánské brody. Když nyní řekl někdo z efrajimských uprchlíků: „Rád bych se přebrodil,“ zeptali se ho gileádští muži: „Jsi Efratejec?“ Jestliže odvětil: „Nejsem,“ vyzvali ho: „Tak řekni šibbolet! (שִׁבֹּלֶת)“ On však řekl: „Sibbolet (סִבֹּלֶת)“, a nedokázal to přesně vyslovit. Tu ho popadli a zabili při jordánských brodech. Toho času padlo z Efrajima čtyřicet dva tisíce mužů.
—  Soudců 12:5-6

Petržel a etnické čistky[editovat | editovat zdroj]

Příkladem šiboletu v moderních dějinách je tzv. petrželový masakr, k němuž došlo v říjnu 1937 v Dominikánské republice. Diktátor Rafael Trujillo ve snaze sjednotit svůj národ vyhlásil program „očisty“ země od přistěhovalců ze sousedního Haiti. V pohraničních oblastech vojáci ukazovali zadrženým snítku petržele a zabili každého, kdo nedokázal vyslovit španělské slovo „perejil“ (haitská kreolština nepoužívá r uprostřed slova). Během pětidenní kampaně zahynulo nejméně dvacet tisíc lidí.[1][2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]