Šaroj (obec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šaroj
Шуор (Šuor), Шара
Шарой
Шарой сверху.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát RuskoRusko Rusko
Republika ČečenskoČečensko Čečensko
Okres Šaroj
Šaroj
Šaroj
Poloha na mapě Čečenska
Šaroj
Šaroj
Poloha v okrese Šaroj
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 300 (2015)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šaroj (čečensky Шара, v šarojském dialektu Шуор (Šuor, Šwor), rusky Шарой) je středisková obec ve stejnojmenném horském okrese na jihovýchodě Čečenské republiky Ruské federace.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Obec Šaroj leží na levém břehu řeky Šaro-Argun na jejím horním toku, ve vzdálenosti 118 km od hlavního města Čečenska Grozného. Na jihu s aulem Šaroj sousedí obec Šikaroj, na západě Cesi, na východě Chakmadoj a na severu Chimoj, která je správním centrem šarojského okresu. K 1. 1. 2015 bylo v obci Šaroj registrováno 300 obyvatel.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Původ názvu obce, která mívala vedoucí pozici mezi obyvateli kotliny Šarojn-Orga a byla jejím historickým centrem, bývá vysvětlován různými způsoby. Jeden výklad odvozuje název od slov шуьйра (široký) и гlо' (sklon, svah), tedy ve smyslu široký svah.[1] Jiné vysvětlení vychází z přídavného jména шера (hladký, plochý), které je v některých místních dialektech vyslovováno jako šara, což je dáváno do souvislosti s šíří údolí řeky Šaro-Argun a charakterem jejích břehů. Naopak gruzínský historik I. A. Džavachišvili viděl v názvech Šaroj a Šaro-Argun kořeny v pojmenování podle etnika sarmatů, jehož označení bylo zakotveno v antických pramenech v dodnes známé podobě, neboť řečtina ani latina nepoužívaly hlásku "š".[2]

Členové tejpu Šaroj od pradávna hovoří zvláštním šarojským dialektem, který v regionu byl zachován díky odloučenosti a těžké přístupnosti tohoto území.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Šaroj na historické kresbě z počátku 19. století

Původní historické území Šaroj zahrnovalo několik desítek obcí a osamělých hospodářství. Mezi největší sídla patřily Šaroj, Chimoj, Chakmadoj a Šikaroj. Je zde doloženo jedno z nejstarších osídlení na území Čečenska, zhruba od 5. století n.l. Po masových deportacích Čečenců a Ingušů v únoru roku 1944 a likvidaci Čečensko - Ingušské ASSR byla obec Šaroj přejmenována na Vatutinaul a byla organizovaně osídlena novým obyvatelstvem, přemístěným sem ze sousedního Dagestánu. Teprve po skončení stalinské éry v SSSR, obnovení Čečensko-Ingušské autonomní republiku a návratu původních obyvatel byl obci Šaroj vrácen její název.

Zpočátku se však navrátilci z Kazachstánu nesměli usídlit ve svých někdejších domovech – jako místo pobytu jim byla určena obec Novo-Šaroj v okrese Ačchoj-Martan. Teprve od začátku 90. let 20. století se původní obyvatelé a jejich potomci konečně začali vracet do Šaroje, ač zde chyběla základní infrastruktura, jako je rozvod elektřiny a plynu. Obec byla bez elektřiny až do roku 2006, kdy po návštěvě Ramzana Kadyrova v Šaroji energetici dostali příkaz do tří měsíců provést elektrifikaci.[3]

Památky[editovat | editovat zdroj]

Šaroj ve své původní podobě byl pevnostním sídlem, kterému dominovaly tři mohutné obranné věže a několik věží obytných. Věže byly vybudovány v pravidelných odstupech a prostor mezi nimi byl zajištěn kamennými zdmi. Tato středověká pevnost stála na vyvýšeném místě na křižovatce důležitých cest, vedoucích ze Zakavkazska a Dagestánu do Argunské soutěsky a dále na historická území Čeberloje a Ičkerie.

Všechny tři středověké obranné věže stály v obci ještě na počátku 20. století, avšak o 100 let později z nich zůstala pouze jediná. Obytné věže byly vyhozeny do povětří po násilném vystěhování obyvatelstva v roce 1944 a jedna z obranných věží byla zničena ruským bombardováním v roce 1995 během první čečenské války.[2]

Na seznamu památek kulturního dědictví národů ruské federace je pod čísly 2000000057 až 2000000061 zaznamenáno několik místních památkových objektů, avšak k jejich stavu se opakuje poznámka "nejsou informace" a v rubrice "kategorie ochrany" je uvedeno "není stanovena".[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SULEJMANOV, A. S. Топонимия Чечни (Toponymie Čečenska) [online]. nohchalla.com [cit. 2016-05-18]. Dostupné online. (rusky) 
  2. a b Исторические области Чечни. Шарой [online]. nohchalla.com, 2008-07-03 [cit. 2016-05-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-17. (rusky) 
  3. ГОРЫ ЧЕЧНИ. САТТОЙ, ДАЙ, ХИМОЙ, ШАРОЙ. ФОТО. [online]. 2011-04-26 [cit. 2016-05-29]. Dostupné online. (rusky) 
  4. Památky v obci Šaroj na seznamu objektů kulturního dědictví Ruské federace

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]