Šarmé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Šarmé je pletenina nebo tkanina s dvojitou vazbou [1].

Název pochází z francouzského charmeuse = lichotnice.

Osnovní pletenina[editovat | editovat zdroj]

Dvojitá jednolícní vazba zde vzniká s použitím dvou kladecích přístrojů, z nichž jeden klade trikotovou a druhý protisměrně suknovou vazbu (viz nákres dole).

Pletenina se většinou vyrábí ze syntetických filamentů, (jak ukazují dolejší snímky) lícní strana má svislou strukturu a na rubu jsou vidět vodorovně seřazená platinová očka. Pletenina se často počesává.

Podle některých odborníků je Charmeuse jistá záruka jakosti s tím zdůvodněním, že takto označené zboží bylo vyrobeno podle přísně stanovených předpisů.

Použití: Jemné dámské prádlo a jako podklad k potiskování na halenky a košilovinu.[2]

Tkané charmeuse[editovat | editovat zdroj]

se v češtině vyslovuje šarméz. Je to zvláštní druh trikotýnu, který vzniká kombinací krepového útku v plátnové vazbě na lícní straně a hladkého útku v atlasové vazbě na rubu výrobku.

Šarméz se vyrábí nejčastěji z polyamidového, někdy i z viskózového filamentu. Ve 20. letech minulého století se používal na svrchní ošacení, v současné době hlavně na spodní prádlo a jako podšívkovina.[3]

Poznámka: Trikotýn je pružná a měkká vlnařská tkanina s viditelným šikmým žebrováním a často s mírně počesanou rubní stranou. Látka připomíná vzhledem a omakem pleteninu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Talavášek: Tkalcovská příručka, SNTL Praha 1980
  • Kießling/Matthes: Textil- Fachwörterbuch, ISBN 3-7949-0546-6, Berlin 1993

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Definice šarmé: http://cz.texsite.info/%C5%A0arm%C3%A9
  2. Vzorky hedvábného šarmé (německy): http://www.denverfabrics.com/catalog_items.aspx?TypID=201&Viewby=Types&Page=1
  3. Šarmé z polyesterového filamentu na spodní sukně (německy): http://www.elingeria.de/catalog/product_info.php?cPath=49&products_id=766