Šabtaj Šeftl Horowitz mladší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Šabtaje Šeftla Horowitze staršího, autora spisu Šefa tal.
Šabtaj Šeftl Horowitz mladší
Šabtaj Šeftl Horowitz. Malba neznámého umělce z přelomu 17. a 18. století
Šabtaj Šeftl Horowitz. Malba neznámého umělce z přelomu 17. a 18. století
Narození asi 1590
Ostroh nebo Lvov
Úmrtí 12. dubna 1660 (1. ijaru 5420) (ve věku 69 let)
Vídeň
Povolání rabín
Denominace judaismus
Otec Ješaja Horowitz
Pohřben Židovský hřbitov Rossau
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šabtaj Šeftl Horowitz mladší (hebrejsky שבתי הורוויץ‎‎; kolem roku 1590, Ostroh, Volyň[1] nebo Lvov[2]9.[2] nebo 12.[1] dubna 1660 Vídeň) byl rabín a talmudista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem kabalisty Izajáše Horowitze. V 18 letech se oženil s dcerou zámožného a vzdělaného Moše Charifa z Lublinu[1] nebo ze Lvova [2]. Jeho druhou ženou byla Fajgl, dcera krakovského rabína Moše ha-Levi Joliše.

Se svým otcem zřejmě odešel do Prahy, kde studoval u rabiho Šlomo Efrajima Lunčice. Od roku 1621 zde působil jako kazatel, o šest let později nastoupil jako rabín v bavorském Fürthu a kolem roku 1632 byl povolán do Frankfurtu nad Mohanem. V roce 1643 odchází do Poznaně a nakonec kolem roku 1650 do Vídně.

Horowitz sepsal dodatky k Emek beracha svého děda Abraháma (poprvé vyšlo tiskem v Amsterdamu v roce 1729), dodatky k modlitební knize svého otce a pojednání o etice víry pod názvem Vavej ha-amudim. Toto dílo skromně označil jako úvod k váženému spisu svého otce Šnej luchot ha-brit (Dvě desky smlouvy), s nímž je zpravidla otiskováno jako dovětek.

Je také autorem etické závěti (Cava'a, Frankfurt nad Odrou, sine datum; Frankfurt nad Mohanem, 1691; časté dotisky). Kromě několika velice laskavých ponaučení v něm nabádá k přísnosti v rituální praxi a v kabalistické nauce.

Šabtaj Horowitz sepsal také několik modliteb, zejména selichu pro 20. sivan.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Jewish Encyclopedia: Horowitz, Shabbethai (anglicky)
  2. a b c פריעדבערג, חיים דובריש. תולדות משפחת הורוויץ‎‎. 2. vyd. אנטוורפן: [s.n.], תרפ״ח. Dostupné online. S. 27–28. (hebrejsky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shabbethai Horowitz na anglické Wikipedii.