Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele

Šablona:Spoiler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jde o dvojici šablon {{Spoiler}} a {{Endspoiler}} vymezující vodorovnými kládami napříč stránkou takovou oblast článku, kde je prozrazována podstatná část děje, tedy aby čtenáři nebylo nechtěně pokaženo překvapení a zážitek z díla samotného, pokud ho ještě nezná.

Použití

Jednoduché shrnutí naleznete v článku Wikipedie:Varování spoiler.

Šablona {{Spoiler}} do článku přidá varování o možném prozrazení obsahu, filmu, knihy apod, a vymezí začátek takove oblasti článku:

Odkaz na začátku vymezené oblasti vede na její konec, vymezená část článku se přeroluje, čtenář ji tak může snadno přeskočit.

Šablona {{Endspoiler}} zase ukončuje oblast s popisem obsahu:

Syntax: {{Spoiler|název kotvy|ukazuj}}, {{Endspoiler|název kotvy|ukazuj}}

Prvním přijímaným parametrem lze určit vlastní hodnoty ID pro počáteční a hlavně cílovou HTML kotvu. Z jediné hodnoty "předaná kotva" si pomocí prefixů obě šablony vytvoří obě ID, např: "počáteční předaná kotva" a "cílová předaná kotva".

Jeden odskok lze ponechat s implicitním jménem, ale všechny další už je třeba pojmenovat. Explicitní určení názvu kotvy umožní označit více "spoiler" oblastí v jediném článku: Bez přejmenování cíle by oba odskoky končily na stejném místě, na ostatní cíle by nebylo jak skočit.

Doporučený způsob volby názvu identifikátoru je copy&paste názvu kapitoly článku.

Varování: Duplicitní ID způsobí, že výsledné HTML bude z pohledu XML nevalidní! V běžné praxi by toto sice neměl být zásadní problém, ale důsledky v DHTML mohou být nepředvídatelné. Unikátnost identifikátorů je starostí editujícího wikipedisty.

Pro úspěšné spárování obou šablon se předpokládá, že oběma šablonám, začátku i konci oblasti, bude dán stejný název kotvy: To musí zajistit editující wikipedista.

{{Spoiler|Druhým parametrem|Druhým parametrem}}

Druhým parametrem lze určit zda se mají ID kotev viditelně zobrazovat, na jeho hodnotě nezáleží. Tento parametr je dostupný jen pro úplnost: Jeho využití je spíše pro informativní účely a ladění, než pro samu funkci přeskakování vpřed. Předpokládá se jeho využití jen pro náhled před uložením, ale článek samotný by se měl ukládat bez této hodnoty.

{{Endspoiler|Druhým parametrem|Druhým parametrem}}

Bez popisu.

Parametry šablony

Tato šablona má vlastní formátování.

ParametrPopisTypStav
ID cílové kotvy1

prázdné

Řetězecnepovinný
zobrazit odkaz na kotvu2

Pouze pro ladění!

Logická hodnotazastaralý