Šabakové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šabakové
شبك
Vlajka Šabaků
Vlajka Šabaků
Populace
100 000 - 500 000
Země s významnou populací
Irák Irák
Jazyk(y)
šabačtina, arabština
Náboženství
šabakiskmus, islám, jarsanismus
Příbuzné národy
Jezídové

Šabakové jsou etnicko-náboženská komunita, která obývá především vesnice Ali Rash, Khazna, Yangidja a Tallara v Sindžarském distriktu Ninivského guvernorátu v Iráku. Mluví šabačtinou, která náleží k Íránským jazykům a je podobná kurdským jazykům Gorani a Zazaki.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Šabakové pravděpodobně přišli do oblasti z Persie v 16. století. Za vlády Saddáma Husajna čelili deportacím během operace al-Anfal, nucené asimilaci a arabizaci, po jeho pádu v roce zase trpí útoky sunnitských extremistů, pro které je guvernorát Ninive základnou.

Šabakismus[editovat | editovat zdroj]

Náboženství Šabaků je synkretické, obsahuje prvky islámu i křesťanství, jakož i kurdských náboženství alevismu, jezídismu a jarsanismu. Šabakové konají poutě do jezídských svatyní.[1] Nominálně se však hlásí k šíitskému islámu. Kombinují prvky súfismu s vlastní interpretací božské reality, což jim dovoluje vykládat Korán méně doslovně než to dělá šaría. Praktikují veřejnou a soukromou zpověď a smějí pít alkohol. Šabačtí duchovní vůdci, kteří jsou zběhlí v rituálech a modlitbách, se nazývají pirové. Ti následují nejvyššího vůdce zvaného Baba. Jejich posvátná kniha, Buyruk (arabsky Kitáb al-Manaqib) je napsaná v dialektu jižní ázerbájdžánštiny. 65% Šabaků jsou šíité a 35% sunnité. Nejslavnější šíitskou svatyní Šabaků je Zeen Al-Abedeen ve vesnici Aii Rash.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Shabak Archivováno 6. 10. 2014 na Wayback Machine., Encyclopaedia of The Orient.
  2. WHO ARE THE SHABAK PEOPLE ?. www.shabaknews.com [online]. [cit. 2014-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]