Ša'ar la-matchil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ša'ar le-matchil)
Ša'ar la-matchil
Datum založení1950
Jazykhebrejština
Formáttabloid
Země původuIzraelIzrael Izrael
Sídlo redakceTel Aviv, Izrael
Klíčové osoby
VydavatelJedi'ot achronot
Odkazy
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ša'ar la-matchil (hebrejsky: שער למתחיל‎, doslova Brána pro začátečníka) je hebrejský psaný týdeník vycházející v Izraeli od roku 1978.

Jde o jediný hebrejský zpravodajský list tištěný včetně hebrejských znamének pro samohlásky. Je to pro lepší srozumitelnost pro nové židovské imigranty, pro které je vydáván. Obsahově je list pod kontrolou Ministerstva školství Izraele.

Navazuje na starší podobně orientovaný list la-Matchil (למתחיל‎, doslova Pro začátečníka), za jehož vznikem stála v 50. letech 20. století strana Mapaj, tehdy dominantní politická síla v Izraeli. Kromě něj vycházel v zjednodušené podobě pro potřeby přistěhovalců i hebrejský list Omer. Podle studie z roku 1995 ale tento způsob stranické tiskové agitace neměl mezi přistěhovalci významnější ohlas.[1]

V roce 1978 byl list la-Matchil sloučen dalším podobně orientovaným periodikem Ša'ar (שער‎, Brána) a od té doby vychází pod současným názvem pravidelně jednou týdně, vždy v úterý. Vydavatelem listu je společnost, která vydává deník Jedi'ot achronot. Dříve jej vydával deník The Jerusalem Post.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku שער למתחיל na hebrejské Wikipedii.

  1. The Israeli Press [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2011-06-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2002-09-11. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]