Šílený Max 2 - Bojovník silnic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šílený Max 2 - Bojovník silnic
Původní název Mad Max 2: The Road Warrior
Země Austrálie Austrálie
Jazyk angličtina
Délka 96 min.[1]
Žánry akční, sci-fi
Scénář Terry Hayes
George Miller
Brian Hannant
Režie George Miller
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Mel Gibson
Bruce Spence
Michael Preston
Produkce Byron Kennedy
Hudba Brian May
Kamera Dean Semler
Střih David Stiven
Michael Balson
Tim Wellburn
Výroba a distribuce
Premiéra Austrálie 24. 12. 1981
USA 21. 5. 1982[1]
Studio Kennedy Miller Mitchell
Distribuce Warner Bros.
Rozpočet 4 500 000 A$[2]
Tržby Austrálie 10 847 491 A$
USA 23 667 907 $[1]
Ocenění cena Saturn za nejlepší cizojazyčný film (1982)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4649808 (1982)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4649826 (1982)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4649808 (1982)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4649821 (1982)
… více na Wikidatech
Šílený Max (1979)
Šílený Max 2 - Bojovník silnic (1981)
Šílený Max a Dóm hromu (1985)
Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)
Šílený Max Šílený Max a Dóm hromu
Šílený Max 2 - Bojovník silnic na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šílený Max 2 - Bojovník silnic (anglicky Mad Max 2, The Road Warrior, nebo Mad Max 2: The Road Warrior) je australský postapokalyptický akční sci-fi film George Millera z roku 1981, v hlavní roli s Melem Gibsonem. Představuje druhý díl série a navazuje na film Šílený Max (1979), se kterým má společného hlavního hrdinu Maxe Rockatanského, bývalého policistu, jehož žena a dítě byli v prvním díle zabiti gangem motorkářů. Film si získal pozornost hlavně tíživou atmosférou, extravagantními kostýmy hlavních hrdinů i motorkářů a zajímavě upravenými dopravními prostředky.

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

 • Mel Gibson jako Max Rockatansky, bývalý policista, kterému v minulosti motorkářský gang zabil rodinu a on se pomstil a zahořkl.
 • Bruce Spence jako Gyro-kapitán, pilot vírníku, který se rozhodne zůstat v komunitě.
 • Emil Minty jako zvlčilý kluk, žije poblíž rafinérie.
 • Michael Preston jako Pappagello, vůdce rafinerské komunity.
 • Virginia Hey jako bojovnice z komunity, zpočátku Maxovi nevěří.
 • Kjell Nilsson jako Humungus, charismatický a rétoricky nadaný vůdce motorizovaných nájezdníků, „ajatolláh rock´n rollu“, „bojovník pustiny“, „král a pirát“. Jeho tvář je vždy zakryta hokejovou maskou.
 • Vernon Wells jako Wez, pravá ruka Humunguse, jezdí na motocyklu se svým milencem, subtilním blonďákem (dokud ten není zabit zvlčilým klukem).
 • Max Phipps jako Toadie, člen komunity.
 • Arkie Whiteley jako dívka, kterou si oblíbí Gyro-kapitán a chce s ní odletět do bezpečí.
 • Moira Claux jako Rebecca, starší žena z komunity.
 • David Downer jako Nathan, člen komunity, který byl vyslán, aby nalezl tahač. Byl přitom smrtelně zraněn gangem Humunguse.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v australské poušti po jaderné válce, která zničila civilizaci, jak informuje diváka v úvodu vypravěč. Zemi pohltila všudypřítomná poušť, která vysušila většinu řek a dokonce i většinu moří. Hlavní hrdina Max Rockatansky je desperát potulující se pustinou v upraveném stíhacím speciálu V-8 Pursuit (který řídil i v závěru prvního dílu) a snaží se přežít z toho, co najde. Ozbrojen zkrácenou brokovnicí, jejíž náboje jsou vzácné, jej na této bezcílné cestě doprovází pouze malý australský honácký pes.

Poté, co na silnici odrazí útok několika ozbrojenců vedených motorkářem Wezem, Max si přečerpá palivo z jednoho z jejich havarovaných automobilů. Později narazí poblíž na osamocený vírník. Ten hlídá ukrytý Gyro-kapitán. Max jej s pomocí svého psa přemůže. Výměnou za svůj život ho Gyro-kapitán vezme na místo, kde se nachází malá rafinérie ropy. Z blízkého pahorku oba vidí rafinérii obléhanou gangem motorizovaných banditů vedených Humungem, mužem se svalnatým tělem a hokejovou maskou na obličeji, ale přesto s poměrně inteligentním vystupováním. Humungus se prohlásil za krále pustiny, jeho požadavkem je vydání rafinérie do jeho rukou, za to slibuje osadníkům možnost odejít přes jeho území pryč. Ropa je nejcennější surovina postapokalyptického světa.

Osadníci se předtím pokusili prorazit s několika vozy blokádu, aby našli tahač. Posádky jsou chyceny a povražděny. Maxovi se podaří dopravit zraněného muže z jednoho automobilu do osady výměnou za benzín. Muž však umírá dříve než stačí před ostatními jejich dohodu potvrdit. Jediná možnost, jak od osadníků získat cennou surovinu, je uzavřít jinou dohodu: Max má přivést tahač Mack, který viděl nedaleko na silnici a který osadníci potřebují na odtažení cisternybenzínem. Komunita se chce přestěhovat na pobřeží a založit tam novou osadu. Benzínu už má dost, chce ho vzít sebou a k tomu potřebuje tahač. Maxovi se podaří tahač dopravit do rafinerie a dostane slíbený benzín a také další nabídku: má řídit cisternu při útěku před gangem Humunguse potažmo zůstat s ostatními jako člen komunity. Max ale nechce zůstat a tak odmítá a odjíždí svým vozem pryč, je ale dostižen a vytlačen Humungusovými lidmi ze silnice. Jeho auto vybuchne (Maxův bezpečnostní systém proti odcizení benzínu), motorkáři ho považují za mrtvého a odjíždějí zpátky k rafinérii. Max pomalu umírá v poušti, dokud ho nezachrání Gyro-kapitán (který se přidal ke komunitě) se svým vírníkem. Bez vlastního auta přijímá Max nabídku (ačkoli je vážně zraněn) a souhlasí, že s cisternou projede přes obležení banditů. Brzy ráno vyráží Max s opevněnou cisternou s několika obránci pryč z osady, zatímco osadníci ujíždějí opačným směrem v autobusu a dalších vozech. Krátce potom je osada zničena výbuchem. Po divoké honičce, při které zemře vůdce banditů i Pappagallo se cisterna převrhne a vysype se z ní bezcenný písek. Byla to léčka na odlákání pozornosti. Vůdce osadníků Pappagallo správně předpokládal, že veškerá pozornost útočníků se soustředí na zastavení cisterny. Díky tomu mohli ostatní nepozorovaně odjet i s benzínem (v sudech v autobusu) pryč.

V závěrečném epilogu vzpomíná vypravěč na Maxe, kterého přezdívá Bojovník silnic a odhalí, že byl jedním z osadníků (zvlčilý kluk), kteří mu vděčí za svůj život.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

„Jestli jsi měl dohodu, měl jsi ji s ním. A s ním i zemřela.“ (vůdce rafinérie Pappagallo k Maxovi)

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

Mad Max 2
Interpret Brian May
Druh alba Soundtrack
Vydáno 1982
Žánr Filmová hudba
Délka 35:07 [3]
Vydavatelství Atlantic Records
Profesionální kritika
 1. "Montage/Main Title" – 4:53
 2. "Confrontation" – 2:32
 3. "Marauders' Massacre" – 3:13
 4. "Max Enters Compound" – 4:08
 5. "Gyro Saves Max" – 3:55
 6. "Break Out" – 3:26
 7. "Finale and Largo" – 5:06
 8. "End Title" – 3:19
 9. "SFX Suite" – 4:36

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mad Max 2 na anglické Wikipedii.

 1. a b c Box Office Mojo: Mad Max 2 Retrieved 19 December 2012
 2. David Stratton, The Avocado Plantation: Boom and Bust in the Australian Film Industry, Pan MacMillan, 1990 p.81-84 (anglicky)
 3. a b AllMusic.com, The Road Warrior: Mad Max 2 (Original Soundtrack) (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]