Şayan Kadınefendi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Şayan Kadınefendi
Nqplroulo6qmm6q.jpg
Rodné jméno صفيه زان
Narození 4. ledna 1853
Anapa
Úmrtí 15. března 1945 (ve věku 92 let)
Istanbul
Manžel(ka) Murad V.
Děti Hatice Sultan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Şayan Kadınefendi, rozená Safiye Zan (4. ledna 1853 Anapa - 15. března 1945 Istanbul) byla třetí ženou sultána Murada V.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Šlechtična Şayan se narodila v lednu 1853 do Natukhaijské hraběcí rodiny. Ve velmi mladém věku se její rodina přestěhovala z Kavkazu do Istanbulu, kde se dostala do sultánova harému. Nejdříve sloužila pro vedení harému. Nicméně brzy si jí všiml princ Murad (později sultán Murad V.) a oženil se s ní v únoru roku 1869 v paláci Beşiktaş. 

Po čase otěhotněla. Pertevniyal Sultan ji poslala do svého paláce za porodní bábou, aby zde podstoupila potrat. Když porodní bába dorazila, princ Murad zajistil u svého otce sultána Abdulazize, aby mohl potrat být proveden jinde, než v paláci patřící dynastii. Byla poslána do domu doktora Emina Paši, odkud pak byla poslána do starého paláce. V roce 1870 se jí narodila dcera Hatice Sultan; o ní se nevědělo až do doby, kdy se Murad stal sultánem. Po jeho nástupu na trůn v roce 1909 darovala Şayan jako vděk doktorově rodině mnoho zlata. 

Po 3 měsících vlády jejího manžela byla společně s ním vězněna v paláci Çırağan. Po několika letech zde přišla o mentální zdraví. Po osvobození se přestěhovala do Ortaköy, kde zůstala až do své smrti v roce 1945.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Şayan Kadın na anglické Wikipedii.