Řehoř Osvětitel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řehoř Osvětitel
Gregory Illuminator.JPG
Narození 252
Arménie
Úmrtí 329 (ve věku 76–77 let)
Děti St. Vrtanes I
St. Aristaces I
Rodiče Anak the Parthian
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řehoř Osvětitel, též Řehoř Arménský či Grigor Lusavorič, latinsky Gregorius Illuminatorca, arménsky Գրիգոր Լուսավորիչ (260, Ečmiadzin323[zdroj?]) byl zakladatel Arménské apoštolské církve, který sehrál zásadní roli v tom, že Arméni jako první národ světa přijali křesťanství jako státní náboženství.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho původ zůstává obestřen tajemstvím, podle tradičního výkladu pocházel z arménského královského rodu Arsakovců, ale v útlém věku byl unesen do Cesareje v Kapadokii (na území dnešního Turecka). Jiná verze to popírá a tvrdí, že byl Part, který do Kapadokie prchl před perským vpádem.[1] Určitě však v Kapadokii přijal křest, od cesarejského biskupa Leontia.

Na přelomu 3. a 4. století se vydal do Arménie. Zde vládl král Tiridates (též Trdat III., Trdat Veliký). S ním se měl Řehoř dostat do konfliktu, legenda praví, že Trdat po něm požadoval, aby obětoval kadidlo bohyni Anahitě, což Řehoř odmítl, byl mučen a nakonec uvězněn, a to v jámě plné hadů a štírů. Místo vězení se nazývalo Khor Virap (dnes je zde stejnojmenný klášter). V jámě prý strávil 13 let. Nezemřel hlady, neboť mu dle legendy nosila vodu a jídlo jakási vdova.

Zlom měl dle legend přijít ve chvíli, kdy král onemocněl, snad leprou. Králova sestra prý měla sen, že se král uzdraví, když bude Řehoř propuštěn a bude pohřbeno 40 křesťanských žen, které byli v minulosti ukamenovány. Král se po Řehořově propuštění měl skutečně uzdravit a dokonce i přijmul křesťanskou víru. Řehoř ho prý pokřtil roku 301 v řece Arax, která je dnes hraniční řekou s Tureckem. Toto datum je dnes v Arménii ctěno jako rok, kdy se křesťanství stalo státním náboženstvím. Bylo to zhruba 20 let předtím, než stejné rozhodnutí učinil císař Konstantin I. v Římě.

Po propuštění Řehoř odjel do Cesareje v Kapadokii, kde byl biskupem Leanderem vysvěcen na biskupa Arménie. Poté se do Arménie vrátil a šířil zde křesťanství, přičemž kázal vždy v arménštině. [2][3]

Především na břehu Eufratu pokřtil mnoho Arménců, včetně královské rodiny (někteří historici za datum přijetí křesťanství jako státního náboženství považují rok 314, kdy Řehoř pokřtil právě královskou rodinu). Řehoř sehrál roli i v pronikání křesťanství do Albánie a do ostatních oblastí Kavkazu.

Založil církev (Arménská apoštolská církev), kde biskupský titul byl dědičný až do 5. století, po Řehořovi ji vedli jeho dva synové Vhartanes a Aristakes.[1]

Závěr života strávil v samotě, podle jedné verze na poušti, podle jiné v horské jeskyni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.britannica.com/biography/Saint-Gregory-the-Illuminator
  2. http://catholica.cz/?id=4739
  3. http://www.dejiny.cz/armenie/pocatky-krestanstvi.html