Římskokatolická katedrála svatého Mikuláše (Kyjev)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Římskokatolická katedrála svatého Mikuláše
Kiev-StNicholasRomanCatholicCathedral.jpg
Základní informace
Slohnovogotika
ArchitektWładysław Horodecki
Výstavba1899
Materiálcihla
Pojmenováno posvatý Mikuláš
Poloha
AdresaKyjev, Velyka Vasylkivska Street, UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála svatého Mikuláše (ukrajinsky Костел Святого Миколая, Будинок органної та камерної музики, rusky Николаевский костёл, Дом органной и камерной музыки) je římskokatolická katedrála pro věřící katolíky západního obřadu v hlavním městě Ukrajiny Kyjev.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Kyjevě žila polská římskokatolická komunita od dob, kdy Kyjev patřil Polskému království. Zůstala zde žít i po připojení města Ruskému impériu. Postupně k ní přibyli i římští katolíci německé a jiné národnosti. Katedrála svatého Mikuláše se budovala v letech 18991909 v neogotickém architektonickém stylu podle plánů architektů S. V. Volonského, V. Gorodeckého a E. Saly. Budovala se podle vzoru středověkých gotických katedrál ze západní Evropy (Německo, Francie). Je výjimkou v prostředí sakrální východní (pravoslavné a řeckokatolické) architektury. Po nástupu komunistů k moci byla katedrála římskokatolické církvi ze správy odebrána. Velké škody utrpěla během druhé světové války v roce 1943 (osvobozenecké boje o Kyjev). Od roku 1978 se v rekonstruovaném chrámu konají varhanní koncerty.

Po roce 1990 usilovala Římskokatolická církev o vrácení katedrály do vlastních rukou. Od roku 1992 se v chrámu konají pravidelné bohoslužby v ukrajinském, ruském a polském jazyce. 25. června 2001 navštívil katedrálu papež Jan Pavel II. během své státní návštěvy Ukrajiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrála svätého Mikuláša (rímskokatolícka) v Kyjeve na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]