Římskokatolická církev ve Spojeném království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Římskokatolická církev ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska je organizována zvlášť pro Anglii s Walesem a pro Skotsko; severoirská katolická církev je součástí celoostrovní irské katolické církve. Souhrnně se ve Velké Británii hlásí ke katolické církvi necelých 5 milionů obyvatel (asi 8,5 %).[1] Většinu tvoří irští imigranti a jejich potomci, nezanedbatelný podíl však tvoří protestantští konvertité (a jejich potomci).

Římskokatolická církev je v jednotě s papežem. Má osm arcidiecézí, 29 diecézí a jeden vojenský ordinariát. Dále má dvě eparchie a jeden personální ordinariát. Ukrajinská řeckokatolická Eparchie Holy Family (Svaté rodiny) v Londýně (zal. 2013 - to měla 10 210 věřících v 16 farnostech, 14 kněží - 11 diecézních a 3 řeholní, 3 řeholníky a 1 řeholnici) spadá pod Vyšší arcidiecézi Kyjevsko-haličskou a personální ordinariát pro bývalé anglikány pod Svatý stolec. A 28.7.2016 vznikla syromalabarská katolická eparchie ve V.Británii-ten den byl jmenován její biskup a 9.10.2016 vysvěcen. Mimo ukrajinskou eparchii, která má byzantský ritus, a personálního ordinariátu Our Lady of Walsingham s anglikánským ritem slouží všechny arcidiecéze a diecéze mše v latinském ritu. Působí zde také tři biskupské konference – Anglie a Wales: Bishops’ Conference of England and Wales, předsedou této konference je Vincent Gerard Nichols. Irsko má Irish Episcopal Conference, předsedou je kardinál Seán Brady a poslední je Skotsko – Bishops’ Conference of Scotland, předseda je arcibiskup Philip Tartaglia.

Římskokatolická církev v Anglii a Walesu[editovat | editovat zdroj]

Zde se hlásí k římskokatolickému vyznání něco přes 4 miliony obyvatel (cca 8 %).[2]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Mapa církevní provincie Westminster
Mapa církevní provincie Southwark
Mapa církevní provincie Birmingham
Mapa církevní provincie Cardiff

Anglie a Wales se člení na pět církevních provincií složené celkem z 22 diecézí (mapa). Organizačně mimo provincie stojí vojenský ordinariát, který je společný pro Velkou Británii. Obnově diecézí v roce 1850 předcházela struktura církevní správy ve formě apoštolských vikariátů, založených roku 1688, resp. 1840.

  • Personální ordinariát P. Marie z Walsinghamu (Our Lady of Walsingham) pro bývalé anglikány; ordinářem je Mons. Keith Newton (*10.4.1952 v Liverpoolu) - ten den též vysvěcený na kněze (dva dny předtím,13.1.2011 na jáhna). Vznikl 15. ledna 2011, počet pořád stoupá : 2012 - 1 500 věřících a 57 kněží ve 31 farnostech, 2013- 2 500 věřících a 81 kněží ve 40 farnostech a v roce 2014 měl už 3 500 věřících a 86 kněží ve 40 farnostech

Římskokatolická církev ve Skotsku[editovat | editovat zdroj]

Zde se hlásí k římskokatolickému vyznání necelých 700 000 obyvatel (cca 14 %).[2]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Skotsko se člení na dvě církevní provincie složené celkem z osmi diecézí (mapa). S Anglií sdílí společný vojenský ordinariát, stojící organizačně mimo provincie. Obnově diecézí v roce 1878 předcházela struktura církevní správy ve formě apoštolských vikariátů, založených roku 1727, resp. 1827.

Římskokatolická církev v Severním Irsku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Římskokatolická církev v Irsku.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]