Římskokatolická církev ve Spojeném království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Římskokatolická církev ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska je organizována zvlášť pro Anglii s Walesem a pro Skotsko; severoirská katolická církev je součástí celoostrovní irské katolické církve. Souhrnně se ve Velké Británii hlásí ke katolické církvi necelých 5 milionů obyvatel (asi 8,5 %).[1] Většinu tvoří irští imigranti a jejich potomci, nezanedbatelný podíl však tvoří protestantští konvertité (a jejich potomci).

Římskokatolická církev je v jednotě s papežem. Má osm arcidiecézí, 29 diecézí a jeden vojenský ordinariát. Poté má jednu eparchii a jeden personální ordinariát. Eparchie Holy Family v Londýně (zal. 2013) spadá pod Vyšší arcidiecézi Kyjevsko-haličskou a personální ordinariát pod Svatý stolec. Mimo eparchii, která má pravoslavný ritus, a personálního ordinariátu Our Lady of Walsingham s anglikánským ritem slouží všechny arcidiecéze a diecéze mše v latinském ritu. Působí zde také tři biskupské konference – Anglie a Wales: Bishops’ Conference of England and Wales, předsedou této konference je Vincent Gerard Nichols. Irsko má Irish Episcopal Conference, předsedou je kardinál Seán Brady a poslední je Skotsko – Bishops’ Conference of Scotland, předseda je arcibiskup Philip Tartaglia.

Římskokatolická církev v Anglii a Walesu[editovat | editovat zdroj]

Zde se hlásí k římskokatolickému vyznání něco přes 4 miliony obyvatel (cca 8 %).[2]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Mapa církevní provincie Westminster
Mapa církevní provincie Southwark
Mapa církevní provincie Birmingham
Mapa církevní provincie Cardiff

Anglie a Wales se člení na pět církevních provincií složené celkem z 22 diecézí (mapa). Organizačně mimo provincie stojí vojenský ordinariát, který je společný pro Velkou Británii. Obnově diecézí v roce 1850 předcházela struktura církevní správy ve formě apoštolských vikariátů, založených roku 1688, resp. 1840.

Římskokatolická církev ve Skotsku[editovat | editovat zdroj]

Zde se hlásí k římskokatolickému vyznání necelých 700 000 obyvatel (cca 14 %).[2]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Skotsko se člení na dvě církevní provincie složené celkem z osmi diecézí (mapa). S Anglií sdílí společný vojenský ordinariát, stojící organizačně mimo provincie. Obnově diecézí v roce 1878 předcházela struktura církevní správy ve formě apoštolských vikariátů, založených roku 1727, resp. 1827.

Římskokatolická církev v Severním Irsku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Římskokatolická církev v Irsku.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.catholic-hierarchy.org/country/sc4.html
  2. a b http://www.catholic-hierarchy.org/country/scgb4.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]