Římskokatolická církev ve Slovinsku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála sv. Mikuláše v Lublani
Katedrála v Mariboru

Římskokatolická církev je největší náboženskou organizací ve Slovinsku. Při posledním sčítání lidu se k ní přihlásilo 57,8 % obyvatel. Svatý stolec je u slovinské vlády reprezentován apoštolským nunciem.

V roce 2013 se katolická církev ve Slovinsku dostala kvůli špatné finanční správě a dluhům ve výši 800 milionů eur (téměř 21 miliard korun) na pokraj bankrotu. Dluhy vznikly při správě dvou fondů financovaných z hypoték na církevní nemovitosti, které církvi předal stát. Duchovní, zejména z arcidiecéze v Mariboru, kupovali podíly v řadě firem různého zaměření včetně finančních institucí nebo pivovarů.

V srpnu 2013 papež František jediné dva arcibiskupy v zemi – z arcidiecézí v Lublani a Mariboru – odvolal.[1]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Na území Slovinska jdou vytyčeny dvě církevní provincie, každá se skládá z jedné arcidiecéze a dvou sufragánních diecézí. Toto uspořádání platí od roku 2006 (předtím existovala pouze jedna provincie s jednou arcidiecézí (lublaňskou) a dvěma diecézemi (koperskou a mariborskou).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slovinská katolická církev si půjčovala na hypotéky. Hrozí jí bankrot. iDNES.cz [online]. 2013-09-13. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]