Katolická církev v Kazachstánu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Katolická církev v Kazachstánu je součástí celosvětové katolické církve vedené římským papežem.

V Kazachstánu žije cca 250 000 katolíků z toho 3 000 z nich se hlásí k východnímu obřadu, většina katolických věřících jsou etničtí Poláci, Němci a Litevci. Země je rozdělena do pěti diecézí.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Po pádu komunistického režimu roku 1991 se katolická komunita plně vrátila do veřejného prostoru. Ve stejném roce stanovil papež Jan Pavel II. apoštolskou administraturu pokrývající celou střední Asii. První diplomatické styky mezi Kazachstánem a Svatým Stolcem se datují do roku 1994. Prvním papežem, který kdy zemi navštívil byl Jan Pavel II. roku 2001 a roku 2006 byli oficiálně vysvěceni první kazašští katoličtí kněží.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Katolická církev latinského ritu je tvořena jednou metropolitní arcidiecézí, dvěma sufragánními diecézemi a jednou apoštolskou administraturou:

Pro věřící byzanstského ritu v Kazachstánu působí:

Místní episkopát byl v letech 2003–2021 sdružen do Kazachstánské biskupské konference, v roce 2021 byla vytvořena mezinárodní biskupská konference, která sdružuje katolické biskupy Kazachstánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu, Turkmenistánu a Tádžikistánu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Catholic Church in Kazakhstan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]