Říčany (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Říčany
Nádražní budova
Nádražní budova
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoŘíčany
Souřadnice
Říčany
Říčany
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice549865[1]
TraťPraha – České Budějovice
Nadmořská výška350 m n. m.
V provozu od14. prosince 1871
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11 (DOZ z CDP Praha)[1]
Dopravní koleje4[1]
Nástupiště (nástupní hrany)2 (4)[1]
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaMěstská hromadná doprava v prostoru před nádražní budovou
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaČekárna pro cestujícíBezbariérové WCBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další služby
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Říčany je železniční stanice v severovýchodní části města Říčany v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji v těsné blízkosti k městu přičleněné obce Radošovice. Leží na trati Praha – České Budějovice, která je v úseku přes Říčany elektrizovaná soustavou 3 kV ss.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanici vybudovala soukromá společnost Dráha císaře Františka Josefa (KFJB) na trase nově budovaného spojení Vídně s Prahou, první vlak tudy projel při zprovoznění úseku z Prahy do Čerčan 14. prosince 1871. K otevření zbývající trasy do Veselí nad Lužnicí došlo v roce 1874. Po zestátnění KFJB v roce 1884 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Pamětní deska na budově připomíná oběti transportu smrti:[2]

DNE 26.1.1945 BYLI ZDE
NĚMECKÝMI NACISTY USMRCENI
Z TRANSPORTU SMRTI
Z KONCENTRAČNÍHO TÁBORA OSVĚTIM
VĚZŇOVÉ A 11061, A 16559, B 3254,
TŘI Z MNOHAMILIONOVÝCH OBĚTÍ
FAŠISTICKÝCH ZVĚRSTEV.

3. října 1975 byla do stanice ve směru z Čerčan dovedena elektrická napájecí soustava. Po rekonstrukci stanice v roce 2007 byly pokladny a obsluha cestujících přesunuty do prostoru pod kolejištěm a historická budova přestala dopravě sloužit.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla roku 2007 rekonstruována a upravena dle parametrů na koridorové stanice: byla zvýšena průjezdová rychlost stanicí na 160 km/h, vznikla dvě bezbariérová zastřešená ostrovní nástupiště s podchody a výtahy a cestujícím tu slouží elektronický informační systém. Ve stanici je instalováno staniční zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11, které je dálkově řízeno z Centrálního dispečerského pracoviště Praha.[1] Průchod pod kolejištěm je oboustranný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Plánek stanice Říčany. Portál Provozování dráhy. Správa železnic, březen 2021. 
  2. Prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc., Marek Lanzendorf. Říčany: Pamětní deska Obětem 2. světové války [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2019-08-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]