Řád točenice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol řádu točenice

Řád točenice byl nejstarší český rytířský řád, založený již králem Václavem IV. Lucemburským po roce 1390 a udělovaný ještě králem Albrechtem II. Habsburským roku 1439.

Symbolem řádu byla točenice, čili pruh látky, spirálovitě přetočený a natvarovaný do kruhu s uzlem a volnými cípy. Tento symbol přijal král Václav IV. jako své osobní znamení, pravděpodobně se jednalo o roušku sv. Veroniky s obrazem Kristovy tváře, jejíž část získal Karel IV. do své sbírky ostatků. Také však existuje ledňáček ve věníku, v kterémžto znaku prý ve věníku bývali zobrazováni dokonce i dva ledňáčci dotýkající se zobáčky,[1] což byl jednak znak cechu lazebnického a také osobní znak Václava IV., jak je vyobrazeno např. na Staroměstské mostecké věži.[2][3] Ostatně motiv svatováclavského ledňáčka je na věži i na vitrážových oknech osazených v 50. letech 20. století.[4]

Řád byl udělován králem Zikmundem Lucemburským a jeho zetěm Albrechtem II., ale poté již jeho stopy mizí. Šlo o poměrně volné rytířské bratrstvo, zřejmě inspirované Podvazkovým řádem, jehož insignie byla udělována významným osobám a za odměnu. Řád točenice získal například Mikuláš Garaj, a to za pomoc při osvobození krále Zikmunda.

Překroucením názvu točenice vznikl mylně tzv. Řád Tusin, na který odkazuje barokní faleristická literatura.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ledňáček ve věníku, znak Václava IV, drakkaria.cz; Šperky - stříbro, bronz, cín, jantar >> řády a odznaky. Katalogové číslo: BGA08. Navštíveno 2019-04-24.
  2. Top památky - Staroměstská mostecká věž, praguewelcome.cz, Praguewelcome – oficiální turistický průvodce Prahou. Kapitola Sochařská výzdoba a symbolika. Navštíveno 2019-04-24.
  3. Staroměstská mostecká věž - Parléřova chlouba, svetadily.cz, Česko na Světadílech. Kapitola Na výzdobě se nešetřilo. Navštíveno 2019-04-24.
  4. POCHE, Emanuel. Prahou krok za krokem. 2.. vyd. Praha: Panorama, 1985. 469 s. S. 56. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ivan Koláčný, Řády a vyznamenání Habsburské monarchie, Elka Press Praha 2006, ISBN 80-902745-9-5
  • D´Arcy Jonathan Dacre Boulton, The Knights of the Crown, Boydell Press 2000, ISBN 0-85115-795-5