Řád cti (Arménie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád cti
Պատվո շքանշան
Uděluje

Prezident Arménie
Typ záslužný řád
Založeno 27. července 2000
Stát ArménieArménie Arménie
Způsobilost cizí státní příslušníci, od roku 2010 i občané Arménie
Uděluje se za ochranu veřejných a národních zájmů, za zvláštní zásluhy při udržování nezávislosti a demokracie, při navazování, posilování a rozvíjení přátelských vztahů mezi Arménií a dalšími státy a za významný přínos k posílení míru mezi národy
Status dosud udílen
Hlava řádu prezident Arménie

Řád cti (arménsky: Պատվո շքանշան) je státní vyznamenání Arménské republiky založené roku 2000. Hlavou řádu je úřadující prezident Arménie.

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen zákonem č. 3P-76 ze dne 27. července 2000.[1][2] Udílen je za zásluhy o ochranu veřejných a národních zájmů Arménie, za zvláštní zásluhy při zachovávání demokracie a nezávislosti, při rozvíjení, navazování a posilování přátelství Arménie s dalšími zeměmi a také za významný přínos k posílení míru mezi národy. Byl udílen výhradně cizím státním příslušníkům například zahraničním hlavám států a předsedům vlád, diplomatům, zahraničním politikům, předním osobnostem z hospodářské, kulturní či filantropické oblasti, zástupcům mezinárodních organizací.[2][3][4] V roce 2010 byl změněn status řádu a od té doby může být udělen i občanům Arménie.

Řád může být udělen z osobního rozhodnutí prezidenta Arménie nebo na základě nominace, kterou je oprávněn podat pouze předseda vlády Arménie.[5]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Do roku 2014 byl řádový odznak o průměru 70 mm vyroben ze zlaceného stříbra. Stuha byla vyrobena z hedvábí o šířce 40 až 45 mm.

Od roku 2014 má řádový odznak v průměru 97 mm a je vyroben ze slitiny stříbra. Má tvar pěticípé hvězdy s cípy ve tvaru maltézského kříže s hroty zakončenými kuličkami. Mezi rameny jsou okvětní lístky o různé délce. Uprostřed je zlatě lemovaný bíle smaltovaný medailon se zlatým vyobrazením Araratu na němž je stylizovaný zlatý orel. Pod reliéfem je zlatý nápis v arménském písmu Arménie. Na zadní straně je sériové číslo. Stuha je světle modrá o šířce 40 mm.[5]

Odznak se nosí na stuze kolem krku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орден Почёта (Армения) na ruské Wikipedii.

  1. Президент Республики Армения (официальный сайт). web.archive.org [online]. 2007-07-03 [cit. 2020-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-07-03. 
  2. a b Закон Республики Армения "Об ордене Почета". base.spinform.ru [online]. [cit. 2020-02-22]. Dostupné online. 
  3. ԻՐՏԵԿ - Իրավական տեղեկատվական կենտրոն. http://www.irtek.am [online]. [cit. 2020-02-22]. Dostupné online. (arménsky) 
  4. Orders of the Republic of Armenia - Library - The President of the Republic of Armenia. www.president.am [online]. [cit. 2020-02-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՐԳԵՎՆԵՐՈՎ ՊԱՐԳԵՎԱՏՐԵԼՈՒ ԵՎ ՊԱՏՎԱՎՈՐ ԿՈՉՈՒՄՆԵՐ ՇՆՈՐՀԵԼՈՒ ՄԻՋՆՈՐԴՈՒԹՅՈՒՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵԼՈՒ ԻՐԱՎԱՍՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՆԵՑՈՂ ՊԱՇՏՈՆԱՏԱՐ ԱՆՁԱՆՑ Dostupné online (arménsky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]