Řád Východního Timoru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád Východního Timoru
Ordem de Timor-Leste
Uděluje
Coat of arms of East Timor.svg
Prezident Východního Timoru
Typ záslužný řád
Založeno 6. května 2009
Stát Východní TimorVýchodní Timor Východní Timor
Způsobilost občané Východního Timoru i cizí státní příslušníci, civilisté i příslušníci ozbrojených sil
Uděluje se za významný přínos k národnímu míru a stabilitě
Status dosud udílen
Třídy velký řetěz
řetěz
medaile
šššodznak
Ostatní vyznamenání
Nižší Medaile za zásluhy[1]
Schránka s uloženými insigniemi
Schránka s uloženými insigniemi
Order of Timor-Leste.png

Řád Východního Timoru (portugalsky: Ordem de Timor-Leste) je nejvyšší státní vyznamenání Východního Timoru. Bylo založeno v roce 2009[2] a jeho využití je obecnější než u původních řádů spojených se ziskem nezávislosti. Udílí jej prezident Východního Timoru občanům státu i cizím státním příslušníkům za významný přínos k národnímu míru a stabilitě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen dne 6. května 2009 na základě zákona Decree-law N° 20/2009.[3]

Pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Řád je udílen občanům Východního Timoru i cizím státním příslušníkům za významný osobní přínos pro Východní Timor, jeho lid a lidstvo obecně. Mezi činy, za které je řád udílen, patří výjimečné zásluhy během vojenské služby nebo při velení vojenské misi, civilní či vojenské skutky hrdinství, výjimečné činy pro zemi spojené se sebeobětováním či sebezapřením, vynikající služby při výkonu povinností spojených s veřejnou správou či diplomacií, vojenské služby zvláštní povahy, zásluhy o kulturu, zejména literaturu, vědu, umění a vzdělávání, za jakoukoliv veřejnou či soukromou práci, která nese prvky nesobeckosti a sebezapření pro dobro komunity, či za vynikající sportovní úspěchy.[3]

Řád může být udělen prezidentem Východního Timoru na základě jeho uvážení, na návrh Národního parlamentu nebo na návrh vlády. V případě, že kandidáty na vyznamenání jsou příslušníci východotimorských či zahraničních ozbrojených sil, je udělení konzultováno s ministrem obrany a bezpečnosti a s velitelem štábu armády. V případě, že kandidáty na vyznamenání jsou příslušníci východotimorské či zahraniční policie, je udělení konzultováno s ministrem obrany a bezpečnosti a s generálním velitelem Národních policejních sil Východního Timoru. V případě, že má být řád udělen cizincům, je udělení konzultováno i s ministrem zahraničních věcí. Řád může být udělen i posmrtně.[3]

Třída velkého řetězu je vyhrazena pouze pro nejvyšší představitele suverénních států.[2] Velký řetěz může nosit také prezident Východního Timoru po skončení svého funkčního období. Medaile může být udělena rovněž komunitám, institucím, diplomatickým sborům a policejním či vojenským jednotkám.[3]

Řád by měl předávat prezident republiky a v případě velkého řetězu ani jiná varianta neexistuje. Insignie třídy řetězu mohou být kromě prezidenta předány v jeho zastoupení i předsedou parlamentu či předsedou vlády. Nižší třídy mohou být navíc předány i místopředsedou parlamentu, místopředsedou vlády, ministry či velvyslanci. Příslušníky ozbrojených sil může navíc dekorovat velitel štábu armády a policisty vrchní velitel policie.[3]

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Řád je udílen ve čtyřech řádných třídách a každá může být jedinci udělena pouze jednou.[2][3]

  • velký řetěz (Grande-colar)
  • řetěz (Colar)
  • medaile (Medalha)
  • odznak (Insígnia)

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak má tvar červeně smaltované pěticípé hvězdy. Jednotlivé cípy jsou spojeny zlatými paprsky. Uprostřed paprsků jsou červeně smaltované trojúhelníky. Uprostřed hvězdy je kulatý medailon se zlatým motivem pohoří. Medailon je obklopen černě smaltovanou kruhovou páskou se zlatým nápisem REPÚBLICA DEMOCRÁTICA DE TIMOR-LESTE RDTL. K hornímu paprsku hvězdy je připojen zeleně smaltovaný věnec a nad ním je červeně smaltovaný kříž se zlatou třinácticípou hvězdou uprostřed.

Řádová hvězda má stejný vzhled jako řádový odznak, chybí však kříž a věnec.

Řádový řetěz se skládá ze středového článku a dalších 12 článků o třech pravidelně se opakujících motivech. Centrální článek má podobu zlatého státního znaku na červeně smaltovaném štítě obklopeném zeleně smaltovaným věncem. Celý je lemován zlatými krokodýli, kteří odkazují na východotimorské bájesloví, podle kterého byla země vytvořena krokodýlem. Ke středovému článku je zavěšen řádový odznak.

Stuha sestává z širokého středového pruhu bílé barvy, který lemují dva úzké žluté pruhy. Na ně navazují dva červené pruhy svou šířkou shodné s bílým pruhem. Ty jsou opět lemovány dvěma úzkými žlutými pruhy, na které navazují dva úzké černé pruhy při okrajích. Celkově podoba stuhy odpovídá barvám státní vlajky.

Insignie jsou vyráběny singapurskou firmou Eng Leong Medallic Industries (ELM).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Order of Timor-Leste na anglické Wikipedii a Timor-Lestes orden na norské (bokmål) Wikipedii.

  1. Wayback Machine. web.archive.org [online]. 2016-03-03 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. 
  2. a b c d PR, Mídia. Presidência da República de Timor-Leste [online]. 2019-04-17 [cit. 2019-10-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-11-18. (anglicky) 
  3. a b c d e f Wayback Machine. web.archive.org [online]. 2012-03-25 [cit. 2019-10-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]