Řád římského orla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Insignie Řádu římského orla

Řád římského orla (italsky Ordine dell'Aquila romana) bylo vyznamenání a řád fašistické Itálie, založené roku 1942 jako vyznamenání Italského království a následně od roku 1944 do roku 1945 vyznamenání Italské sociální republiky.

Řád založil italský král Viktor Emanuel III. na návrh ministerského předsedy a diktátora Benita Mussoliniho 14. 3. 1942, jako záslužný řád pro cizince - vojáky i civilisty. Řád měl dvě třídy - vojenskou a civilní a několik stupňů:

  • Rytíř velkokříž ve zlatě (Cavaliere di Gran Croce d'oro)
  • Rytíř velkokříž ve stříbře (Cavaliere di Gran Croce d'argento)
  • Komandér (Commendatore)
  • Důstojník (Ufficiale)
  • Rytíř (Cavaliere)

Původní rytíř - velkokříž byl rozdělen na dva stupně "ve zlatě" a "ve stříbře" dne 24. 8. 1942, kdy byly k řádu připojeny i stříbrná a bronzová medaile. Dne 5. října 1944 byl tento řád Italským královstvím zrušen.

Nicméně, již 2. 3. 1944 Benito Mussolini jako Vůdce Italské sociální republiky tento řád přijal za vlastní, s tím, že bylo možno jej udělit Italům a z aversu odebral korunku orla a znak savojské dynastie. Řád skončil s osvobozením Itálie dne 25. 4. 1945.

Roku 1997 Mussoliniho nejmladší syn Romano Mussolini počal udělovat tento řád s tvrzením, že se jedná o rodinný řád Mussoliniů. Jde ovšem o samozvaný rytířský řád, protože Benito Mussolini byl hlavou republiky a nikoliv dědičným monarchou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]