İkizdere

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
İkizdere
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška530 m n. m.
StátTureckoTurecko Turecko
İkizdere
İkizdere
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel9 809 (2018)
Správa
Oficiální webwww.ikizdere.bel.tr
PSČ53650
Označení vozidel53
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

İkizdere je město, obec a okres provincie Rize na severovýchodě Turecka. Místo bylo dříve známo jako Dipotamos nebo Kuray-ı Sab a na svůj dnešní turecký název přejmenováno ve 40. letech 20. století.[1] Jak původní řecké Dipotamos, tak turecké İkizdere znamená v překladu „dvouříčí“, název je odvozen od faktu, že se město nachází na soutoku řek Çamlık a Cimil.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území bylo součástí Byzantské říše a později Trapezuntského císařství, v té době v İkizdere existoval klášter.

V roce 67 př. n. l. tudy vedl římský konzul Gnaeus Pompeius Magnus vojenské tažení proti pontskému králi Mithridatovi. Podle římských historiků, kteří cestovali s armádou, byli obyvatelé, žijící v údolí İkizdere obeznámeni s účinky místního medu (Pontský med). Med s vysokou hladinou toxických látek z pylu a nektaru rostlin Rhododendron ponticum má omamné účinky, konzumace 5 až 30 g medu způsobí u lidí příznaky otravy. Většina procházejících římských vojáků konzumovala med a byli omámeni, poté byli přepadáni a zabíjeni. Během útoků bylo zabito více než 1800 římských vojáků.

V průběhu první světové války bylo město İkizdere dva roky okupováno Ruskem.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 žilo v okrese İkizdere 7135 obyvatel, ve stejnojmenné obci pak 1883 obyvatel.[2] Obyvatelstvo okresu tvoří Lazové, Hemşini, Turkové a řečtí muslimové. Zdejší neturkické obyvatelstvo konvertovalo k islámu během osmanského období a během populačních výměn mezi Řeckem a Tureckem nebylo tedy vysídleno.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Mapa okresu

Okres se nachází na severní straně Pontského pohoří, svažující se k Černému moři. Území okresu tvoří hluboká údolí řek Çamlık (İyidere) a Cimil, které se ve městě stékají a vytvářejí řeku İyidere. Svahy údolí jsou zalesněné smíšenými a jehličnatými lesy tvořenými smrkem východním, bukem východním a jedlí kavkazskou. V podrostu a při horní hranici lesa jsou četné porosty pěnišníků. Nad hranicí lesa se nachází alpínské louky využívané jako letní pastviny (yayly). Na svazích nízko nad údolím řeky İyidere v severní části okresu jsou četné čajové plantáže. Okres je známý také produkcí medu, na jihovýchodě okresu v okolí vesnice Anzer (Balıköy) produkovaný Anzerský med patří k nejdražším a nejoceňovanějším v Turecku.[3]

Místopisné názvy v okrese byly turkifikované ve 40. letech 20. století. Nicméně dodnes jsou zde běžně používané původní lazské, řecké a hemşinské místopisné názvy namísto oficiálních tureckých.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město İkizdere se nachází na hlavní silnici D925, která vede z pobřeží Černého moře do provincie Erzurum. Na trase je vybudovaný horský dálniční tunel Ovit Dağı Tüneli, dlouhý 14,3 km, nejdelší dvoutubusový tunel v zemi. Při otevření roku 2018 to byl pátý nejdelší silniční tunel na světě. Vybudováním tohoto tunelu byl umožněn celoroční provoz.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku İkizdere na anglické Wikipedii.

  1. Index Anatolicus: İkizdere [online]. Nisanyanmap.com [cit. 2020-03-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-04. (turecky) 
  2. Adress Based Population Registration System Results [online]. Turkish Statistical Institute [cit. 2020-01-28]. Dostupné online. (anglicky, turecky) 
  3. Laura. Anzer honey protects liver and treats tonsil infection! [online]. Healthywithhoney.com, 2016-12-19 [cit. 2020-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]