Ďábel medvědovitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxĎábel medvědovitý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

zranitelný
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
PodtřídaVačnatci (Marsupialia)
Řádkunovci (Dasyuromorphia)
Čeleďkunovcovití (Dasyuridae)
Rodďábel (Sarcophilus)
Binomické jméno
Sarcophilus harisii
Boitard, 1841
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii), známý též jako tasmánský čert, je největším žijícím dravým vačnatcem. Vzhledem připomíná malého, ale nadměrně svalnatého a zavalitého psa. V současné době již žije pouze v Tasmánii, jeho kosterní pozůstatky však lze nalézt prakticky po celé Austrálii. Ďábel má poněkud neoprávněnou pověst zákeřného a extrémně zuřivého zvířete, nicméně faktem je, že ve stresujících podmínkách či zahnáno do kouta dokáže opravdu zuřivě a nesmiřitelně bojovat.

Současnost

Ďábel medvědovitý se v současné době přirozeně vyskytuje pouze v Tasmánii. Za normálních okolností čítá jeho populace asi 150 000 jedinců, v současné době je však decimována záhadnou epidemií rakovinové choroby, která napadá tlamu zvířete a postupně ji deformuje tak, že zvíře není schopno přijímat potravu a zahyne. Příčina je zatím neznámá, momentálně existují tři teorie:

  • chemická látka používaná jako pesticid, je zcela neprokázána a opouští ji i ochranářští aktivisté, kteří s ní přišli
  • virus - teorie, že jde o virové onemocnění, se nepodařilo prokázat, nebyl ani objeven žádný virus, který by mohl být považován za původce…
  • „přenosná rakovina“ - nejnovější teorie, která tvrdí, že se rakovinové buňky zřejmě přenášejí kontaktem v době páření, kdy samci bojují o samice, uchycují se v ranách a začnou se množit. V současné době je tato teorie upřednostňována. Obdobná „rakovina“ je také známa z pohlavních orgánů psa domácího.

Šablona:Pahýl - vačnatci Šablona:Link FA Šablona:Link FA

Šablona:Link FA

Váha:4-11 kilogramů a je symbolem tasmánie.