Ču-ke Liang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ču-ke Liang je čínské jméno, v němž Ču-ke je příjmení.
Ču-ke Liang
Zhuge liang.jpg
Narození 181
Yinan County
Úmrtí 23. srpna 234 (ve věku 52–53 let)
Qishan County
Místo pohřbení Mount Dingjun
Manžel(ka) Huang Yueying
Děti Ču-ke Zhan
Ču-ke Qiao
Zhuge Guo
Zhuge Huai
Rodiče Ču-ke Gui
Příbuzní Ču-ke Jun a Ču-ke Jin (sourozenci)
Zhuge Shang, Zhuge Jing a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ11632141 (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ču-ke Liang (čínsky 諸葛亮, pinyin: Zhūgě Liàng; 181–234)[1] byl čínský vojevůdce a politik státu Šu Chan období tří říší. Je často považován za největšího stratéga své doby.[2] Byl nejen přední vojenský stratég a státník, ale také učenec a vynálezce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z Jang-tu v komandérii Lang-ja (dnes v okrese I-nan v městské prefektuře Lin-i v Šan-tungu). Roku 207 vstoupil do služby k Liou Pejovi, jednomu z vojevůdců, kteří si během rozpadu říše Chan rozdělili Čínu. S přispěním Ču-ke Lianga se Liou Pej spojil s dalším vojevůdcem Sun Čchüanem a roku 208 v bitvě u Rudých útesů porazili Cchao Cchaa. Liou Pej, Sun Čchüan a Cchao Cchao v následujících letech přemohli ostatní vojevůdce a rozdělili si Čínu, přičemž Liou Pej ovládl S'-čchuan, Ču-ke Liang patřil mezi jeho přední pomocníky.

Roku 220 Cchao Cchaův syn a nástupce Cchao Pchi sesadil posledního císaře říše Chan a prohlásil se císařem říše Wej. Liou Pej se poté roku 221 prohlásil císařem obnovené říše Chan, pro odlišení od původní nazývané Šu Chan (Šu byl název S'-čchuanu). Ču-ke Lianga jmenoval svým prvním ministrem. Po smrti Liou Peje a nástupu jeho mladého syna Liou Šana Ču-ke Liang prakticky převzal vládu nad státem Šu Chan. V několika taženích porazil kmeny Nan-man na jihu a zabezpečil si tak týl. Poté zahájil válku s říší Wej. Z pěti tažení však bylo úspěšné jen jedno a na poslední výpravě zemřel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DE CRESPIGNY, Rafe. A biographical dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23–220 AD). [s.l.]: Brill, 2007. ISBN 978-90-04-15605-0. S. 1172. 
  2. Zhuge Liang - Kong Ming, The Original Hidden Dragon [online]. JadeDragon.com [cit. 2007-11-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]