Přeskočit na obsah

Čtyři svatá města judaismu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa čtyř židovských svatých měst pocházející z 9. století, s Jeruzalémem zabírajícím pravý horní roh, Hebron se nachází pod ním a souběžně s nimi teče řeka Jordán. Safed se nachází v levém horním rohu a Tiberias je dole pod ním. Každé ze čtyř měst obsahuje vylíčení posvátných míst, stejně jako posvátná pohřebiště rabínů a jiných svatých mužů

Čtyři svatá města judaismu je v židovské tradici souhrnný název pro čtyři města: Jeruzalém, Hebron, Safed a Tiberias.

„Od 16. století byla svatost Palestiny a zejména její pohřebiště téměř přesunuta do čtyř měst: Jeruzaléma, Hebronu, Tibriasu a Safedu.[1]“…Judah David Eisenstein

Všechna čtyři města jsou posvátná pro judaismus a dvě stejně posvátná i pro další abrahámovská náboženství. Islám a křesťanství za svaté považují Jeruzalém a islám také navíc ctí i Hebron, jakožto pohřební místo Abrahamovo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Four Holy Cities na anglické Wikipedii.

  1. JACOBS, Joseph; EISENSTEIN, Judah David. Palestine, Holiness Of [online]. Jewish Encyclopedia [cit. 2008-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. EILFORT, Yeruchem. Why Do Jews Love Jerusalem? [online]. Chabad.org, 2006-08-16 [cit. 2008-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]