Člun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý člun plující u pobřeží

Člun je plavidlo (loď) menší než většina lodí, obvykle se speciálním určením. Některé čluny jsou tak malé, že se běžně přepravují loděmi, na souši pak pomocí přívěsů. Člunem se však nazývají i například malá nafukovací plavidla k plážové rekreaci. Je to obtížně definovatelná podtřída lodí, většina odborníků se shoduje[zdroj?] na zásadním rozdílu - člun nemá podpalubí, jen jedinou palubu.

Člun se skládá z jedné, nebo více vztlakových struktur zvaných trupy a systému pohonu, jakým může být lodní šroub, vesla, pádla, bidlo, plachta, parní kolesa nebo trysky.

Nejstarší čluny, tzv. monoxyly byly vydlabané z jediného kmene stromu.

V širším slova smyslu je člun malá loď, obdobně jako v angličtině pojem boat či v němčině das Boot. Má podpalubí a může být schopná plavby po otevřeném moři. V civilním sektoru například rybářský člun. Mezi válečná plavidla pak řadíme čluny dělové, torpédové, raketové, hlídkové/strážní, vyloďovací (tento zpravidla podpalubí nemá).

Ve starší literatuře se můžeme setkat s pojmem podmořský nebo ponorný člun jako označením pro ponorku.

Ve vnitrozemské plavbě se označení člun oficielně používá pro lodě bez vlastního strojního pohonu (vlečný člun, tlačný člun) a obecně pro malá plavidla s vlastním strojním pohonem (otevřený člun, kajutový člun, závodní člun).