Člověk proti zkáze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Člověk proti zkáze
Země ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánr životopisný film
Režie Jaromír Pleskot
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Josef Abrhám
František Řehák
Hana Maciuchová
Svatopluk Beneš
Věra Galatíková
… více na Wikidatech
Střih Jiří Brožek
Premiéra 1989
Člověk proti zkáze na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Člověk proti zkáze je český životopisný hraný film z roku 1989 pojednávající o posledních letech života českého spisovatele, novináře, dramatika a překladatele Karla Čapka, který je doplněn řadou retrospektivních vstupů z celého Čapkova života (zde jsou ztvárněny zejména ve formě vzpomínek nebo autorských vizí).

Snímek režíroval Štěpán Skalský (mimodivadelní scény) a Jaromír Pleskot (divadelní scény), hlavní role vytvořili Josef Abrhám (postava: Karel Čapek), František Řehák (postava: Josef Čapek), Hana Maciuchová (postava: Olga Scheinpflugová) a Svatopluk Beneš (postava: Tomáš Garrigue Masaryk).

Jde o autorský film Štěpána Skalského, který se jeho přípravě intenzivně věnoval po mnoho let jako autor námětu i scenárista.

Ve snímku také vystupuje řada historických postav z uměleckého i politického života, kupříkladu redaktoři Lidových novin Jan Drda a Eduard Bass, dále Vladislav Vančura, Karel Poláček, František Kubka či František Langer, ze zahraničních například Herbert George Wells.

Ironií, způsobenou dobou vzniku a soudobou cenzurou bylo, že se ve filmu nesměla objevit jedna z klíčových postav Čapkova života, jeho dlouholetý přítel Ferdinand Peroutka.

Tvůrčí tým[editovat | editovat zdroj]

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Dále hrají[editovat | editovat zdroj]

Jana Štěpánková, Vladimír Brabec, Jan Kačer, Petr Pelzer, Jan Čenský, Martin Stropnický, Jana Březinová, Martin Sobotka, Zdeněk Paluska, Hana Kofránková, Radek Hoppe, Sylva Legnerová, Stanislav Štícha, Vladimír Hrabánek

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]