Čiovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čiovo
Typická pobřežní krajina ostrova, obec Okrug Gornji
Typická pobřežní krajina ostrova, obec Okrug Gornji
LokalizaceJižní část Jaderského moře
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
• župaSplitsko-dalmatská
Topografie
Rozloha28,12 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka15.3 km
Šířka3.5 km
Délka pobřeží46.663 km
Nejvyšší vrcholRudine (218 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel4 455 (2001)
Hustota zalidnění158,4 obyv./km²
Největší sídloTrogir (pouze část)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čiovo (italsky Bua) je chorvatský ostrovJaderském moři u pobřežní části Střední Dalmácie, západně od Splitu západním ústí zátoky Kaštela.

V nejdelším místě je ostrov dlouhý přibližně 15,3 km a široký až 3,5 km, což jej činí rozlohou 17. největším ostrovem Chorvatska. Nejvyšším bodem ostrova je Rudine s výškou téměř 220 m.

Na severozápadní straně je ostrov spojen s městem Trogir zvedacím mostem, který byl po dlouhou dobu jediným spojením ostrova s pevninou. 17. července 2018 byl východně od starého mostu zprovozněn zvedací most nový, téměř 550 m dlouhý, který znatelně ulevil dopravě ve městě.[1]

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Trvale na Čiovu žije asi 4500 obyvatel. Kromě části města Trogir na ostrově leží šest dalších obcí: Slatine, Arbanija, Mastrinka, Žedno, Okrug Gornji a Okrug Donji.

Název ostrova[editovat | editovat zdroj]

Navzdory rozšířenému mínění, že název ostrova Čiovo pochází z chorvatských slov „čí je to?“ (chorvatsky: „Čije je ovo?“), původ názvu je latinský. Pochází z výrazu caput Iovis, což lze přeloži jako „Hlava Jupiterova“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V době Římské říše se ostrov nazýval Bavo, Boa, Boae nebo Bua. Zmiňuje ho Plinius ve své Naturalis historia 3.26. V době Římského císařství sloužil ostrov jako místo vyhnanstv pro lepratiky. V té době zde bylo několik menších osad. V zátoce Supetar poblíž vsi Slatine byly objeveny zbytky předrománského kostelíka sv. Petra. Mezi dochované stavby patří rovněž předrománský kostelík Panny Marie na pobřeží (Gospa pokraj mora) a středověký kostel sv. Mořice (Sv. Mavro) ve vsi Žedno.

V 15. století se počet obyvatelstva na Čiovu zvýšil díky přílivu uprchlíků před Turky.[2] Současně s tím se rovněž předměstí Trogiru rozšířilo až na Čiovo. Mezi další dochované památky patří dominikánský klášter s kostelem sv. Kříže založený v osadě Arbanija roku 1432.

K zajímavým místům ostrova patří rovněž poutní kostel Panny Marie Prizidnica ze 16. století v obci Slatine na východní straně ostrova, vystavěný na skalním ostrohu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RADAČIČIOVÁ, Simone. Dobrá zpráva pro turisty. V chorvatském letovisku Trogir otevřeli nový most, uleví velkým zácpám. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2018-07-18 [cit. 2018-11-18]. Dostupné online. 
  2. Croatia by Robin and Jenny McKelvie. books.google.com.au [online]. [cit. 2018-08-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-31. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]