Čištění zubů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Muž, který si čistí zuby.

Čištění zubů je akt drhnutí zubů zubním kartáčkem, na který je nanesena zubní pasta. Mezizubní čištění (s nití nebo mezizubním kartáčkem) může být užitečné při čištění zubů, a společně tyto dvě činnosti jsou primárním prostředkem čištění zubů a jedním z hlavních aspektů ústní hygieny.

Správné čištění zubů pomáhá předcházet parodontálním onemocněním, nebo onemocněním dásní, které způsobuje ztrátu zubů[1] až u jedné třetiny dospělých. Pokud nejsou zuby pravidelně a správně čištěny, může dojít ke kalcifikaci minerálů ve slinách, čímž se vytvoří zubní kámen. Tartar ztvrdne, pokud není odstraněn každých 24 hodin.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již v dávných dobách si Egypťané vyráběli hrubé zubní kartáčky z větviček a listů, aby si vyčistili zuby. Takto si podobně vyráběli zubní kartáčky i jiné kultury, jako jsou Řekové, Římané, Arabové a Indové. Někteří roztřepili jeden konec větvičky, aby mohla účinněji pronikat mezi zuby.

Fotografie z roku 1899 ukazující použití zubního kartáčku.

Moderní zubní kartáčky se v Evropě rozšířily od konce 17. století. První sériově vyráběný zubní kartáček byl vyvinut v Anglii v roce 1780. Ačkoli ve Spojených státech byly kartáčky k dispozici na konci 19. století, se praxe čištění rozšířila až po druhé světové válce, kdy američtí vojáci pokračovali v údržbě ústní dutiny, která po nich byla během vojenské služby vyžadována. Moderní zubní kartáček byl vyvinut v Anglii v roce 1780. Zatímco mizel ve vězení, William Addis se rozhodl vyvrtat díry do ovčí holenní kosti a protáhl dírou štětiny kančí srsti.

Pokyny pro čištění zubů[editovat | editovat zdroj]

Frekvence[editovat | editovat zdroj]

Přestože existuje shoda, že důkladné čištění jednou denně je dostatečné pro udržení zdraví ústní dutiny, většina zubařů doporučuje pacientům čistit zuby dvakrát denně, nejlépe však po každém jídle.

Správná technika[editovat | editovat zdroj]

U předních zubů by měl být kartáček nakloněn pod úhlem 45 stupňů směrem k linii dásní, přičemž by se měl kartáček pohybovat tam a zpět, aby se dostal do styku s linií dásní a zubem. Při čištění zadních zubů je třeba držet kartáček svisle k zubu a pohybovat ním nahoru a dolů. Žvýkací plošky zubů se čistí dopředu a dozadu, přičemž zubní kartáček směřuje přímo k zubu.[zdroj?]

Načasování[editovat | editovat zdroj]

Jedna studie zjistila[zdroj?], že čištění zubů po konzumaci kyselých potravin (patří sem i vracení žaludečních kyselin) způsobilo větší poškození skloviny ve srovnání s 30 minutovým čekáním. Propláchnutí kyseliny s vodou nebo rozpuštěnou jedlou sodou může pomoci snížit poškození kyselin zhoršené čištěním. Stejná věc byla doporučena jiná kyselá jídla.[zdroj?]

Zubní kartáček[editovat | editovat zdroj]

Zubní kartáček

Zubní kartáček je nástroj používaný k čištění zubů, je sestaven z malého kartáčku a rukojeti. Zubní pasta, často obsahující fluorid, se běžně přidává na zubní kartáček, aby pomohla při čištění. Zubní kartáčky přicházejí v ručních a elektrických variantách. Ačkoli existují protichůdné důkazy o tom, který je účinnější, většina důkazů ukazuje na elektrické zubní kartáčky s oscilačním pohybem, který je účinnější než ruční kartáčky. Cochraneův přehled v roce 2014 našel důkazy o tom, že elektrické zubní kartáčky snižují plak lépe než manuální zubní kartáčky. Celkově jsou však manuální i elektrické zubní kartáčky účinné a často se doporučuje, aby lidé používali ten, který jim nejvíce vyhovuje a určili co je pro ně cenově výhodné.

Zubní kartáčky jsou nabízeny s různými texturami štětin a přicházejí v mnoha různých formách a velikostech. Většina zubařů doporučuje požívat zubní kartáček označený jako „měkký“, protože tvrdší kartáčky mohou poškodit zubní sklovinu a dráždit dásně. Zubní kartáčky jsou často vyráběny ze syntetických vláken, ačkoli přírodní zubní kartáčky jsou také známe v mnoha částech světa. Ti, kteří mají zubní protézu mohou zuby také čistit kartáčkem, nebo požívat čisticí prostředky na zubní protézy.

Zubní pasta[editovat | editovat zdroj]

Moderní zubní pasta

Zubní pasta je pasta nebo gel, který se používá k čištění a zlepšování estetického vzhledu a zdraví zubů. Téměř vždy se používá ve spojení se zubním kartáčkem. Požití zubní pasty může podpořit správnou ústní hygienu (může napomáhat k odstranění zubního plaku a potravy ze zubů, může dodávat účinné látky jako je fluorid). Existují důkazy, že přidání xylitolu do zubních past snižuje výskyt zubního kazu asi o 15 %.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tooth brushing na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]