Československý státní soubor písní a tanců

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Komentář k 25. výročí založení ČSSPT od PhDr. Petra Nováka
Komentář k 25. výročí založení ČSSPT od Karla Plicky

Československý státní soubor písní a tanců, také ČSSPT, byl československý folklorní soubor, který byl založen v roce 1947. Celý soubor započal svou činnost zkouškami na zámku v Kvasicích v roce 1948 pod názvem Československý soubor národních tanců.

Choreografka souboru Libuše Hynková

Umělecká činnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1950 se rozrostl o pěveckou a orchestrální složku a přejmenoval se na Československý státní soubor písní a tanců. Soubor od počátku byl koncipován jako reprezentační těleso, jehož posláním bylo uchovávat a rozvíjet tradice lidového tance, zpěvu a hudby Československa a propagovat lidové umění v Československu i v zahraničí. V 50.letech 20. století existovala řada národopisných souborů, mapujících folklór daného kraje. Československý státní soubor písní a tanců započal prezentovat repertoár tanců a písní všech regionů Čech, Moravy i Slovenska. Dramaturgie souboru se zaobírala také stylizovaným folklórem a hledáním cest při zpracování lidových prvků v choreografiích Libuše Hynkové. Soubor slavil úspěchy, převážně v zahraničí, kde navštívil, kromě Austrálie všechny kontinenty. Pravidelně v Praze na Žofíně vystupoval pro zahraniční turisty a také pro školní mládež. Soubor ukončil svou činnost v březnu 1991. Malý český soubor pokračoval v agentuře České umělecké studio spolu s Černým divadlem, komorní operou Mozart a Pražským baletem. Počátkem roku 1994 z rozhodnutí ministra Michala Prokopa a podpisem ministra kultury Pavla Tigrida, agentura zanikla a s ní i celý soubor.

Členové souboru[editovat | editovat zdroj]

Za dobu existence prošla souborem celá řada významných umělců. Od samého počátku s ním spolupracovali čeští i slovenští umělci Karel Plicka, Václav Trojan, Josefína Šaršeová, Josef Krček a další. Uměleckou osobností souboru byla choreografka Libuše Hynková. V souboru jako tanečník začínal i Jaroslav Suchánek sportovní komentátor. Zde byl působil i spisovatel a pozdější prezident Českého centra PEN klubu Jiří Stránský. Z mladší generace v souboru začínali tanečníci populární taneční skupiny UNO, choreograf Richard Hes, herci a tanečníci Michael Dymek, Richard Genzer. Choreograf a režisér Martin Pacek, který založil v roce 1992 Taneční divadlo BUFO. Z hudebníků Zdena Salivarová, Waldemar Matuška, Naďa Urbánková a skupina Plavci.

O působení souboru vedl zápisky s ilustracemi Jaroslav Rendl, který v souboru účinkoval.

Hry a tance[editovat | editovat zdroj]

  • O zbojníkovi Vojtkovi a bohaté šenkéřce
  • Zbojnický oheň
  • Špalíček - Bohuslava Martinů ( 1971)
  • Zlatá brána (1974)
  • Slovanské tance

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]