Český pavilon na Světové výstavě 2020

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Český pavilon na světové výstavě Expo 2020 bude reprezentovat Česko v této události konající se v Dubaji mezi říjnem 2021 a březnem 2022. Bude se nacházet v sektoru „sustainability" neboli udržitelnost, z čehož se bude odvíjet také jeho obsah. Tomu se podřídí i koncepce výstavy – České jaro, v jejímž jádru bude unikátní systém S.A.W.E.R., který za pomoci solární energie vyrábí vodu ze vzdušné vlhkosti. Historicky první výstava na Blízkém východě předpokládá na 25 milionů návštěvníku.[1] Český pavilon povede Jiří František Potužník, který byl jmenovaný generálním komisařem podruhé.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Architektonický návrh budovy bude pocházet od ateliéru Ateliér Formosa AA, který vyhrál v soutěži. Uvnitř bude prezentován český systém S.A.W.E.R., kultivující poušť díky získávání vody ze vzduchu.[2] Pavilon obsáhne i českou restauraci a dvě dočasné expozice, jejichž téma se bude obměňovat. Firma Lasvit, která se prezentovala už na Expu v Miláně instalacemi Maxima Velčovského, v pavilonu představí české sklo.

Systém S.A.W.E.R.[editovat | editovat zdroj]

Přístroj Solar Air Water Earth Resource pracuje na principu adsorpce molekul vody ze vzduchu. Vzduch, který sytém nasaje, se zahřívá na vysokou teplotu, aby pojal více vody, která následně kondenzuje na chladičích. Zařízení pak vytváří dva vedlejší produkty: studený vzduch a teplou vodu. Oba se dají zužitkovat, studený vzduch například pro klimatizaci, horká voda jako užitková. Zároveň čerpá elektrickou energii z fotovoltaických článků a dokáže vyprodukovat až litr vody denně z jednoho čtverečního metru kolektorů, což je dvacetkrát více, než dokážou běžné chladiče.[3]

Druhou funkcí tohoto systému je kultivace pouštní půdy. Část destilované vody proudí do fotobioreaktoru, kde ji řasy obohacují o živiny a minerály, a poté asi dvacet centimetrů pod povrch země, aby se zamezilo zbytečnému odpařování výživového roztoku. Technologická část systému S.A.W.E.R. bude k vidění v interiéru pavilonu, který bude částečně chlazen studenou vodou vyrobenou ze vzduchu, botanická část pak před pavilonem ukáže, jak lze vyprahlou pouštní krajinu postupně měnit v úrodnou půdu.

Od léta 2019 je již první kontejner na poušti a úspěšně produkuje vodu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Expo 2020 v Dubaji. Czexpo.com [online]. [cit. 2019-08-20]. Dostupné online. 
  2. Český pavilon v Dubaji udělá ze vzduchu vodu, popisuje jeho architekt. iDNES.cz [online]. 2018-06-30 [cit. 2018-07-08]. Dostupné online. 
  3. Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.) | EXPO 2020 v Dubaji. www.czexpo.com [online]. [cit. 2019-08-20]. Dostupné online.