Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky
Budova CIIRC z Vítězného náměstí
Budova CIIRC z Vítězného náměstí
Vznik 1. července 2013
Sídlo Jugoslávských partyzánů 1580/3
160 00 Praha 6, Dejvice
Souřadnice
Oficiální web www.ciirc.cvut.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (anglicky Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics, zkratkou CIIRC) je součástí Českého vysokého učení technického v Praze, založen byl 1. července 2013. Jeho posláním je být mezinárodně uznávaným výzkumným pracovištěm, podílejícím se na výuce studentů a místem pro přenos technologií do průmyslu. Od 7. listopadu 2013 probíhala v dejvickém areálu ČVUT výstavba dvou nových budov určených pro CIIRC podle návrhu architekta Petra Franty. Budovy byly osídleny v dubnu 2017, a to po rozsáhlé a komplexní rekonstrukci provedené společností HOCHTIEF CZ a. s. a VCES a.s.. CIIRC sídlí v nově zrekonstruované budově v pražských Dejvicích, ve které dříve byla Technická menza a jedna z největších českých prodejen Billa.

CIIRC se skládá z osmi výzkumných oddělení, jimiž jsou CYPHY: Kyberneticko-fyzikální systémy, INTSYS: Inteligentní systémy, IIG: Průmyslová informatika, RMP: Robotika a strojové vnímání, IPA: Průmyslová výroba a automatizace, COGSYS: Kognitivní systémy a neurovědy, BEAT: Biomedicína a asistivní technologie a PLAT: Vědecké řízení platforem. Výzkumná oddělení jsou dále členěná na výzkumné skupiny. V čele CIIRC stojí Vladimír Mařík. Po dobu stavby budovy se CIIRC rozvíjí v provizorních prostorech, také ve spolupráci s fakultami, součástmi ČVUT a dalšími institucemi. CIIRC postupně získává vlastní výzkumné projekty, zvyšuje počet výzkumných pracovníků a svůj výzkumný výkon.

Začátkem léta 2018 byl odvolán stávající ředitel Vladimír Mařík rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem kvůli vzájemným konfliktům a rozporům uvnitř univerzity.[1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKOUPÁ, Adéla. Rektor ČVUT odvolal ředitele institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Maříka. Hospodářské noviny [online]. 2018-06-04 [cit. 2018-09-03]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]