Česká skála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Česká skála
Vrchol České skály je čedičová homole
Vrchol České skály je čedičová homole

Vrchol 629,2 m n. m.
Prominence 20 m ↓ západní sedlo
Izolace 0,9 km → Vlčí hora
Seznamy Hory Českého středohoří
Hory okresu Česká Lípa
Poloha
Státy ČeskoČesko Česko
Pohoří České středohoří / Verneřické středohoří / Benešovské středohoří / Kamenickošenovská vrchovina / Prácheňská část[1]
Souřadnice
Česká skála
Česká skála
Hornina bazanit
Povodí Ploučnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na vrcholu České skály
Informační tabulka KČT na vrcholu České skály

Česká skála (též Čečka[2] či Češka[3]) je zarostlý kopec v severovýchodní části Českého středohoří, odkud je výhled jen na obec Prácheň u Kamenického Šenova. Je vysoký 629,2 metrů nad mořem, vůči Práchni je jen o 70 metrů výš.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mezi obcemi Slunečná (necelé 3 km daleko) a Prácheň (severně 1 km vzdálená) je zalesněný hřeben s čtyřmi vrcholy. Je dlouhý zhruba 4 km a součástí CHKO České středohoří v sousedství severně se rozkládajících Lužických hor, v okrese Česká Lípa. Jeden z vrcholů hřebene se nazývá Česká skála (na nové mapě Seznamu Češka, na mapách KČT nadále Česká skála), kde byla vyhlídka po okolí, zejména na severovýchod, na Prácheň a Panskou skálu. Vyhlídka je z větší části zarostlá, výhled je omezený. Nahoře nejsou viditelné zbytky jakýchkoliv staveb. Kopec je tvořen zejména bazanitem.[2] V minulosti byly do kopce navrtány kvůli čediči dvě průzkumné štoly.

Hřeben je řazen do východní části Českého středohoří (pravý břeh Labe), tedy do Verneřického středohoří. Hřeben i Česká skála jsou na rozhraní katastrů Prácheň 732770 a Slunečná u České Lípy 750760.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol vede modře vyznačená vrcholová odbočka dlouhá 500 metrů z rozcestí Odbočka na Českou vyhlídku. Modrá trasa, dříve značená jako turistická značená trasa 1673, je vedena z Práchně do Slunečné, na zmiňovaném rozcestí se napojuje trasa žlutá od Práchně do obce Volfartice.[4] Nahoru na hřeben ani k rozcestí nelze jet autem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 
  2. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Česká skála, s. 108. 
  3. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-10-28]. Dostupné online. 
  4. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa, 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]