Češi ve Spojeném království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Česká emigrace do Spojeného království je pojem, jenž se vztahuje k Čechům, kteří emigrovali do Spojeného království z Československa nebo ze státních útvarů, jež mu předcházely. Ve Velké Británii dnes žije poměrně značný počet lidí, kteří se buď narodili na území dnešní České republiky, nebo mají české předky.

V rámci britského sčítání lidu v roce 2001 bylo ve Velké Británii napočítáno 12 220 obyvatel, kteří se narodili na území dnešní České republiky.[1] Tento údaj je však poněkud zavádějící, neboť do něj byli zahrnuti i občané ČR, kteří do Británie přišli po vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 a získali zde právo pobytu.[2]

Podle Centrálního statistického úřadu Velké Británie žilo v roce 2009 v Británii asi 24 000 lidí, kteří se narodili na území dnešní České republiky.[3]

Známí občané Británie českého původu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Country-of-birth database [online]. Organisation for Economic Co-operation and Development [cit. 2009-11-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. POLLARD, Naomi, Latorre, Maria; Sriskandarajah, Dhananjayan. Floodgates or turnstiles? Post-EU enlargement migration to (and from) the UK [online]. Institute for Public Policy Research, 2008-April [cit. 2009-11-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Estimated population resident in the United Kingdom, by foreign country of birth (Table 1.3) [online]. Office for National Statistics, September 2009 [cit. 2010-07-08]. Dostupné online. (anglicky)