Červený kostel (Teplice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
v Teplicích
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
(Božského srdce Páně)
zvaný též Červený kostel
Místo
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Kraj Ústecký
Okres Teplice
Obec Teplice-Trnovany
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát teplický
Farnost Teplice-Trnovany
Status farní kostel
Užívání pravidelné
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Farní kostel Božského srdce Páně, takzvaný Červený kostel (název je odvozen z barvy keramického obkladu), je katolický kostel v Teplicích, v městské části Trnovany. Jde o trojlodní baziliku v novogotickém stylu se zvonicí vysokou 47 metrů. Autorem návrhu je teplický architekt Gustav Jirsch.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Trnovany byly až do poloviny 20. století samostatnou obcí. Přestože na konci 19. století prodělaly nebývalý hospodářský vzestup a měly přes 12 000 obyvatel, katolický kostel jim chyběl. Spolek pro jeho výstavbu shromažďoval finance už od roku 1895, se stavbou se nicméně mohlo začít až roku 1907. Vybraná lokalita na někdejší návsi, na centrální křižovatce s Císařskou, dnes Masarykovou třídou, vyžadovala náročné technické řešení stavby, protože bylo mimo jiné nutno přeložit koryto Bystřice, protékající středem návsi. Kostel byl dokončen a vysvěcen 24. října 1909.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Neogotický interiér je převážně původní, některé jeho části jsou však starší, než kostel sám. Pravý boční oltář sem byl přenesen z kaple sv. Rocha, která stávala původně na návsi, přeměněné po dokončení kostela na park. V kapli sv. Kříže se nachází původní oltář z dívčí školy. V levé lodi najdeme oltář s obrazem Madony jako ochránkyně Trnovan ve stylu beuronské umělecké školy. Nástěnné malby v interiéru zhotovil ve třicátých letech malíř Alfred Böhm.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]