Červené jádro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červené jádro

Červené jádro nebo nucleus ruber je struktura v rostralním středním mozku zapojená do koordinace motorupohybu . Červené jádro je světle růžové snad kvůli přítomností železa v minimálně dvou různých formách: hemoglobinu a feritinu . [1] Struktura se nachází v tegmentu středního mozku vedle substantia nigra a obsahuje kaudální magnocellulární a rostrální parvocellularní komponenty. Červené jádro a substantia nigra jsou subkortikální centra extrapyramidového motorického systému .

Funkce[editovat | editovat zdroj]

U obratlovců bez velkého kortikospinálního traktu je chůze hlavně řízena červeným jádrem.

U primátů, kde je dominantní kortikospinální trakt, však může být rubrospinální trakt považován za základní funkci motorické funkce. Proto je červené jádro u primátů méně důležité než u mnoha jiných savců. Nicméně, chůze dětí je řízena červeným jádrem, stejně jako ramenní kývání při chůzi. [2] Červené jádro může hrát další roli v kontrole svalů ramene a horní části paže přes projekce jeho magnocelulární části. U lidí má červené jádro také omezenou kontrolu nad rukama, zatímco rubrospinalní trakt je více zapojen do velkých svalových pohybůn anapř. paží , nikoliv pro nohy, trakt končí v nadřazené hrudní oblasti míchy. Jemné ovládání prstů není ovlivněno funkcí červeného jádra, ale odvisí od od kortikospinálního traktu . Většina axonů červeného jádra neprostupuje do míchy, ale prostřednictvím své parvocelulární části přenáší informace z motorické kůry do mozečku skrze nižší olivary komplex, což je důležité reléové centrum v medule .

Vstup a výstup[editovat | editovat zdroj]

Červené jádro získává vjemy od mozečku (z tzv.vloženého a laterálního cerebelárního jádro) a to z kontralaterální (protější) strany a vstup z motorické kůry stejné strany.

Červené jádro má dvě sady výstupů eferentních drah:

  • U lidí většina výstupu jde do svazku vláken pokračuje přes mediální tegmentalní pole k nižší olivě stejné strany, což tvoří část dráhy, která nakonec ovlivní cerebellum .
  • Druhý výstup (rubrospinální projekce) jde do rhomboencefalické retikulární formace a do míchy protější strany tvořící rubrospinální trakt, který probíhá ventrálně do laterálního kortikospinálního traktu . Rubrospinální trakt je obecně důležitější u druhů, které nejsou primáty, neboť u primátů, vzhledem k dobře vyvinuté mozkové kůře, kortikospinální trakt převzal roli rubrospinálu.

Další obrázky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red nucleus na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]