Čertovy hlavy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čertovy hlavy
Základní údaje
AutorVáclav Levý
Kód památky18547/2-1346 (PkMISSezObrWD) (součást památky soubor sochařských děl na Liběchovsku)
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čertovy hlavy jsou okolo 9 m vysoké skalní reliéfy dvou obřích (čertovských) hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. Jedná se o dílo sochaře Václava Levého, které vytvořil v letech 1841–1846 (období romantismu). Z hlediska rozměrů se jedná v českých poměrech o zcela unikátní dílo. Jsou to druhé největší reliéfy hlav na světě, větší jsou jen v Mount Rushmore.[1]

Reliéfy jsou v současné době již dosti poškozeny povětrnostními vlivy a zejména lidskou nekázní spočívající v lezení po nich. V roce 2011 nechal borový les před reliéfy majitel vykácet a hlavy tak jsou vidět až ze silnice I/9.[2]

Čertovy hlavy jsou volně přístupné po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízích. Stezka dále na jih vede k jeskyni Klácelka s reliéfy významných osobností a hrdinů českých dějin. Asi 2,5 km po turistické značce severozápadně od Želíz se také nalézají skalní reliéfy Harfenice a Had z let 1840–1845.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Větší hlavy než želízké Čertovy mají jen v USA, tam jsou to ale prezidenti. Novinky.cz [online]. Borgis. Dostupné online. 
  2. Obří Čertovy hlavy jsou vidět znovu po sto letech. Radio Prague International [online]. Český rozhlas. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]